نفر دوم جماعت اسلامی بنگلادش به مرگ محکوم شد

Image caption محمد کاماروزمان که به هفت مورد شکنجه و قتل متهم بود در پنج مورد مجرم شناخته شد

دادگاه جنایات جنگی بنگلادش، محمد کاماروزمان نفر دوم حزب جماعت اسلامی، بزرگترین حزب اسلامگرای این کشور را در پنج مورد شکنجه و قتل دسته جمعی در زمان جنگهای استقلال مجرم شناخت و او را به مرگ محکوم کرد.

آقای کاماروزمان که ۶۱ سال دارد در سال ۲۰۱۰ به این جرائم متهم شد، در حالیکه یک ماه پیش از آن در ارتباط با یک پرونده جنایی دیگر دستگیر شده بود.

او سومین عضو ارشد جماعت اسلامی است که در این دادگاه محکوم می‌شود.

او متهم بود که یکی از سازمان دهندگان اصلی شبه نظامیان اسلامگرای البدر بود که بعنوان شاخه فرعی ارتش پاکستان فعالیت می کرد و در جنگهای استقلال بنگلادش در ۱۹۷۱ عامل قتل شماری از روشنفکران بنگلادش بود. این گروه همچنین متهم به خشونت علیه مردم از جمله مجبور کردن هندوها به گرویدن به اسلام است.

به گفته کارشناسان این حکم تنشها را در بنگلادش بیشتر می کند در حالیکه در همین هفته جاری درگیری پلیس و اسلامگرایان در داکا، پایتخت، تعدادی کشته و مجروح بجا گذاشت.

احکام دادگاه جنایات جنگی علیه رهبران ارشد حزب جماعت اسلامی بزگترین حزب اسلامگرای بنگلادش باعث بروز تنش و ناآرامیهای بسیاری در این کشور شده است.

Image caption اجتماع معترضان به حکم دادگاه جنایت جنگی بنگلادش

دادگاه ویژه جنایت جنگی بنگلادش

جنگ استقلال بنگلادش در سال ۱۹۷۱ باعث جدا شدن پاکستان شرقی از غربی و استقلال آن به عنوان کشور بنگلادش شد.

در سال ۲۰۱۰ شیخ حسینه، نخست وزیر بنگلادش دادگاه جنایات جنگی را پایه گذاشت تا به پرونده افراد متهم به همکاری با ارتش پاکستان در زمان جنگ استقلال بنگلادش رسیدگی کند.

در این دادگاه ۹ نفر از رهبران جماعت اسلامی و دو نفر از اعضای حزب ملی‌گرای بنگلادش (BNP) محاکمه می شوند.

جماعت اسلامی و حزب ملی‌گرای بنگلادش دو حزب اصلی اپوزیسیون فعلی بنگلادش هستند. حزب ملی‌گرای بنگلادش در سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ به قدرت رسید و رهبر آن خالده ضیا، نخست وزیر شد. جماعت اسلامی هم در تشکیل دولت خانم ضیا مشارکت داشت.

خالده ضیا این دادگاه را ناعادلانه خوانده و هدف آن را قلع و قمع اپوزیسیون دانسته است. حزب جماعت اسلامی و حزب ملی بنگلادش نیز دولت کنونی را به "انتقامجویی سیاسی" متهم کرده اند.

گروه‌های حامی حقوق بشر هم معتقدند دادگاه نتوانسته معیارهای جهانی را رعایت کند.

دولت این ادعاها را رد می‌کند و می‌گوید این دو حزب با نیروهای پاکستانی برای کشتار ۳ میلیون نفر همکاری کرده بودند.

روز پنجشنبه، ١٠ اسفند (٢٨ فوریه)، دادگاه رسیدگی به جرایم جنگی در جریان جنگ استقلال بنگلادش در سال ١٩٧١ میلادی، دلاور حسین سعیدی، از رهبران حزب جماعت اسلامی این کشور را به جرم کشتار، تجاوز جنسی و جرایم دیگر به اعدام محکوم کرد.

این حکم باعث ناآرامی و درگیری بین هواداران این حزب و پلیس بویژه در مناطق شمالی و شمال غربی این کشور شد.

پیش از آن عبدالکلام آزاد، رهبر سابق جماعت اسلامی به علت هشت مورد جنایت علیه بشریت غیابی محاکمه و محکوم به اعدام شده بود. بعد از آن هم عبدالقدر ملا به اتهام جنایت علیه بشریت به حبس ابد محکوم شده بود.

Image caption دستگیری متهمان به همکاری با پاکستان را در پایان جنگهای استقلال. این عکس در ۱۹۷۱ برنده جایزه پولیتزر شد

جنگ استقلال

جماعت اسلامی متهم است که در جریان جنگ استقلال بنگلادش از پاکستان در سال ١٩٧١ به نیروهای پاکستانی کمک می‌کرده است، اما این گروه ارتکاب جنایت در خلال این جنگ را رد می‌کند.

بنگلادش می‌گوید که در جریان جنگ استقلال از پاکستان ٣ میلیون نفر کشته شدند، ٢٠٠ هزار زن مورد تجاوز قرار گرفتند و میلیون‌ها نفر ناگزیر به مهاجرت به هند شدند. آمارهای مستقل شمار کشته شدگان را نیم میلیون نفر ذکر می‌کنند.

این جنگ بین کشور پاکستان و پاکستان شرقی (بنگلادش کنونی) آغاز شد و پس از گذشت ٩ ماه با مداخله هند پایان گرفت.

آتش جنگ زمانی شعله‌ور شد که پاکستان عملیاتی علیه روشنفکران، دانشجویان و شهروندان معترض بنگلادشی به راه انداخت. آنان خواهان به رسمیت شناخته شدن نتایج انتخاباتی بودند که در آن برای اولین بار حزبی از پاکستان شرقی به پیروزی رسیده بود.

بنگلادشی‌ها در مقابل به جنگ چریکی علیه نیروهای پاکستانی روی آوردند و در این مقابله از حمایت‌های هند نیز بهره‌مند می‌شدند. حمایت هند از استقلال‌طلبان بنگلادشی باعث شد که پاکستان عملیاتی به نام چنگیزخان را علیه هند انجام دهد، که سرآغاز جنگ‌ ١٣ روزه هند و پاکستان بود.

بنگلادش با بیش از ١۵٠ میلیون نفر جمعیت هشتمین کشور پرجمعیت جهان محسوب می‌شود و با درآمد سرانه نزدیک به ٧٠٠ دلار در سال (به قیمت‌های جاری) یکی از کشورهای کم‌درآمد جهان است که در رتبه صد و پنجاه و یکم درآمد سرانه جهان قرار دارد.

مطالب مرتبط