جان کری: اسد نباید در آینده سوریه نقشی داشته باشد

جان کری و ناصر جوده
Image caption جان کری:"امکان ندارد مخالفان رضایت دهند که بشار اسد هدایت دولت انتقالی را برعهده داشته باشد"

جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفته است بشار اسد، رئیس جمهور سوریه هیچ نقشی در یک راه حل سیاسی که به مناقشه سوریه پایان دهد نخواهد داشت.

آقای کری این اظهارات را پس از آن بیان کرد که بعضی از گزارشها از نرم شدن موضع آمریکا نسبت به نقش اسد در آینده سوریه خبر می دادند.

مخالفان مسلح حکومت سوریه همواره بر خروج کامل آقای اسد از معادلات سیاسی آن کشور تاکید کرده اند، اما روسیه که این هفته کنفرانسی را با هدف یافتن یک راه حل سیاسی برای مناقشه سوریه برگزار کرده است، با این پیش شرط مخالف است.

آقای کری که پنجشنبه در رم در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با اما بونینو، همتای ایتالیایی خود صحبت می کرد، تاکید کرد که آمریکا در گذشته با فروش موشک های پیشرفته زمین به هوای روسیه به سوریه مخالفت کرده است، زیرا آن را تهدیدی برای اسرائیل می داند.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی اعلام کرده است که اسرائیل به اطلاع آمریکا رسانده که روسیه قصد دارد به سوریه سامانه های پدافند هوایی بفروشد.

جان کری بدون واکنش مستقیم به این گزارش گفت چنین اقدامی برای تلاش های صورت گرفته برای پیدا کردن راه حل سیاسی برای بحران سوریه مفید نخواهد بود.

آقای کری گفت: "فکر می کنم به طور کاملا واضحی مشخص کرده باشیم که ترجیح می دهیم روسیه چنین کمکی را در اختیار آنها نگذارد."

انکار نقشی برای اسد

آقای کری در دیداری جداگانه با ناصر جوده، همتای اردنی خود در رم اعلام کرد این کشور به تلاش های صورت گرفته برای برقراری یک دوره انتقالی در سوریه کمک خواهد کرد.

آقای کری گفت: "وزیر خارجه اردن با ما همکاری خواهد کرد تا تلاش کنیم همه طرف های درگیر در سوریه را بر سر میز مذاکره بیاوریم تا بر اساس رضایت طرفین دولت انتقالی این کشور تشکیل شود. این به طور مشخص به این معنی است، حداقل از نظر ما، که بشار اسد نقشی در دولت انتقالی نخواهد داشت."

آقای کری همچنین با اشاره با توافق آمریکا و روسیه برای برگزاری یک گردهمایی بین المللی برای بررسی وضع سوریه، موضع کرملین را حائز اهمیت دانست.

روسیه و آمریکا توافق کرده اند که با برگزاری یک کنفرانس بین المللی زمینه های تشکیل یک دولت انتقالی را در سوریه بررسی کنند.

روسیه که به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد از حق وتو برخوردار است، همواره مانع از اتخاذ تدابیر بین المللی برای افزایش فشار بر حکومت بشار اسد شده است.

آقای کری همچنین از اختصاص کمک مالی جدید آمریکا به اردن برای رسیدگی به پناهجویان سوری خبر داد.

آقای کری گفت: " آقای اوباما از من خواسته و مجوزش را صادر کرده که ۱۰۰ میلیون دلار دیگر برای اهداف بشردوستانه در سوریه در نظر بگیریم که ۴۳ میلیون دلار آن به طور مستقیم در اختیار اردن قرار خواهد گرفت."

ناصر جوده، وزیر خارجه اردن نیز در این دیدار با اشاره به رقم بالای پناهجویان سوری خواهان کمک جامعه جهانی به اردن شد.

آقای جوده گفت: "امروزه بیشتر از ۵۲۵ پناهجوی سوری در خاک اردن حضور دارند و روزانه به طور متوسط ۲۰۰۰ نفر به تعداد آنها اضافه می شود. این رقم معادل ده درصد جمعیت ماست و پیشبینی می شود این میزان تا پایان سال به ۲۰ تا ۲۵ درصد و تا نیمه ۲۰۱۴ به ۴۰ درصد برسد. هیچ کشوری نمی تواند از عهده رسیدگی به این تعداد پناهجو بر آید."

بر اساس برآوردهای صورت گرفته به وسیله سازمان ملل متحد، حدود یک و نیم میلیون سوری از این کشور گریخته اند و حدود ۴ میلیون نفر نیز در داخل این کشور آواره هستند.

مطالب مرتبط