تائید احداث حدود ۳۰۰ واحد یهودی نشین جدید در اراضی اشغالی

Image caption شهرک نشینان محله های غیر قانونی که با احداث ۳۰۰ واحد مسکونی در بت ال برایشان موافقت شده

اسرائیل با احداث حدود ۳۰۰ واحد مسکونی جدید برای یهودیان در شهرک بت ال واقع در اراضی اشغالی کرانه باختری رود اردن موافقت کرده است.

در حالی که آمریکا می کوشد مذاکرات صلح خاورمیانه را دوباره به جریان بی اندازد، انتظار می رود این خبر تنش ها را افزایش دهد.

دو روز پیش گزارش شده بود که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دستوری غیر رسمی برای توقف صدور مجوز ساخت و ساز در شهرک های یهودی نشین صادر کرده است.

مذاکرات مستقیم دو طرف از سال ۲۰۱۰ به خاطر اختلاف بر سر شهرک سازی اسرائیل متوقف مانده است.

بر اساس قوانین بین المللی، تمام شهرکهای یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن و شرق بیت المقدس غیر قانونی هستند، هر چند اسرائیل با این برداشت مخالف است.

یک سخنگوی واحد نظارت بر کرانه باختری رود اردن در وزارت دفاع اسرائیل گفت: "روز گذشته یک کمیته نظارتی مدیریت مدنی (کرانه باختری رود اردن)، طرح احداث ۲۹۶ واحد آپارتمانی جدید در (شهرک) بت ال را تائید کرد."

به گفته مقام های اسرائیلی، این واحدهای جدید برای شهرک نشینانی در نظر گرفته شده اند که در ماه ژوئن از اسکانگاه غیر قانونی یهودی نشین اولپانا بیرون رانده شدند.

"تضعیف چشم انداز صلح"

شهرک یهودی نشین بت ال در نزدیکی شهر فلسطینی رام الله، مرکز حکومتی تشکیلات خودگردان فلسطینی واقع شده است.

صبری صیدم، مشاور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ضمن محکوم کردن تائید این مجوزهای جدید، این اقدام را عاملی برای ناامیدی از تحقق صلح و ایجاد کشور فلسطینی در کنار اسرائیل توصیف کرد.

آقای صیدم ‎ افزود، " اسرائیل مصرانه می کوشد تا فضای جغرافیایی که کشور فلسطینی برای تشکیل به آن نیاز دارد را نابود کند."

انتظار می رود که جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز ۲۱ ماه مه برای یک سفر دوروزه به بیت المقدس و رام الله بازگردد. آمریکا رسما ً با شهرک سازی اسرائیل در اراضی فلسطینی مخالف است اما با خواست فلسطینیان برای توقف شهرک سازی به عنوام پیش شرط از سر گیری مذاکرات صلح نیز ابراز مخالفت کرده است.

اسرائیل از سال ۱۹۶۷ کرانه باختری رود اردن و شرق بیت المقدس را اشغال کرده و امروز حدود نیم میلیون یهودی در بیش از ۱۰۰ شهرک در این اراضی زندگی می کنند.

مطالب مرتبط