پلیس اسرائیل با معترضان به عبادت زنان شال‌پوش درگیر شد

زنان شال پوش
Image caption زنان دیوار بر تساوی حقوق زن و مرد در استفاده از نمادهای مذهبی تاکید دارند

پلیس اسرائیل با معترضان به زیارت گروهی از زنان شال‌پوش در کنار دیوار ندبه درگیر شده است.

در ساعات اولیه روز جمعه، ٢٠ اردیبهشت (١٠ مه)، ماموران پلیس اسرائیل در کنار دیوار ندبه با گروهی از متعصبان یهودی درگیر شدند که می کوشیدند از زیارت گروهی از زنان ملبس به شال دعا جلوگیری کنند.

این مراسم در آغاز ماه جدید یهودی برگزار شده بود.

دیوار غربی یا دیوار ندبه از مقدس‌ترین اماکن زیارتی یهودیان است. به اعتقاد یهودیان، این دیوار بخش باقی‌مانده از دیوار اطراف هیکل سلیمان یا معبد باستانی یهودیان است که در بیت المقدس (اورشلیم) ساخته شده بود و بعدها توسط مهاجمان، ویران شد.

در ساعات بامداد جمعه، چند صد تن دختر نوجوان، بخش مخصوص زنان در کنار دیوار ندبه را به اشغال درآوردند و گروهی از زنان زائر، موسوم به "زنان دیوار" را مجبور کردند از نزدیک دیوار کنار بروند و در فاصله ای دورتر، به عبادت بپردازند.

در همانحال، مردان متعصب که کلاه‌های سیاه بر سر داشتند، با سوت زدن به استهزاء زائران زن شال پوش پرداختند و به سوی آنان، بطری آب، آب نبات و سنگ پرتاب کردند.

دلیل مخالفت دختران و مردان متعصب یهودی با زیارت "زنان دیوار" استفاده آنان از شال دعا بود که از نظر یهودیان متعصب، خاص مردان است.

طی ماه های اخیر، تعدادی از این زنان به دلیل استفاده از شال دعا توسط پلیس بازداشت شده بودند اما اخیر دادگاهی در اسرائیل رای داد که نمی توان کسی را از حق عبادت در پوشش مورد نظرش محروم کرد.

تعصب دینی در جامعه لائیک

Image caption تا قبل از صدور رای اخیر دادگاه در مورد تساوی زن و مرد در عبادت، آداب سنتی در زیارت دیوار ندبه رعایت می‌شد

رای دادگاه با انتقاد شدید یهودیان متعصب مواجه شد که در روز جمعه کوشیدند مانع از نزدیک شدن "زنان دیوار" به دیوار ندبه شوند.

در حال حاضر، دولت اسرائیل تلاش دارد تا مقررات جدیدی را در مورد نحوه نیایش در کنار دیوار ندبه تدوین کند. اقدام دولت در این زمینه بخشی از مساله عمومی تر نقشی است که متعصبان یهودی برای خود در جامعه لائیک اسرائیل قائل هستند.

آنان اصرار دارند که نحوه اجرای مراسمی مانند ازدواج و طلاق باید در اختیار و تابع نظران آنان باشد و همچنین برخی قوانین شریعت نیز به طور کامل در جامعه رعایت شود.

اوایل هفته جاری، دادستان کل اسرائیل به دولت توصیه کرد که لازم است هرچه زودتر قوانینی برای جلوگیری از جدایی زنان در اتوبوس‌ها، گورستان‌ها و بیمارستان‌ها به تصویب برسد در حالیکه دولت ائتلافی که اخیرا به قدرت رسیده است متعهد شده است که به معافیت طلاب دینی از خدمت نظام وظیفه پایان دهد و محتوای درسی مدارس تحت تسلط مذهبیون را مورد بازنگری کامل قرار دهد.

در مراسم عبادی زنان دیوار در روز جمعه، آنان شال دعا بر دوش داشتند و به صدای بلند به خواندن دعا پرداختند در حالیکه یهودیان متعصب هر دو عمل را برای زنان ممنوع می دانند.

تا پیش از صدور رای اخیر دادگاه در مورد آزادی عبادت زنان شال پوش در کنار دیوار ندبه، پارلمان و دیوان عالی اسرائیل همچنان معتقد بودند که مراسم عبادی در این محل باید طبق سنت های دینی انجام گیرد که بخشی از آن، منع استفاده زنان از پوشش مذهبی مردانه است.

در جریان درگیری روز جمعه در کنار دیوار ندبه، تعدادی از یهودیان متعصب بازداشت شدند.

مطالب مرتبط