پاکستان در بحبوحه خشونت‌ها، آماده برگزاری انتخابات عمومی می‌شود

Image caption عمران خان( راست) نوازشریف ( وسط) و بلاول بوتو زرداری (چپ) از سه حزب اصلی شرکت کننده در انتخابات

نامزدهای شرکت کننده در انتخابات عمومی پاکستان نیمه شب دیشب، (پنج شنبه ۹ مه) در حالی به تبلیغات خود پایان دادند که خشونت های انتخاباتی همچنان ادامه دارد.

قرار است این انتخابات فردا‌ (شنبه ۱۱ مه) برگزار شود.

این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که برای اولین بار طی ۶۶ سال گذشته روند انتقال قدرت از یک دولت غیرنظامی به دولتی دیگر از طریق انتخابات صورت می‌گیرد.

در جریان خشونت‌های اخیر در پاکستان دست کم ۱۰۰ نفر کشته شدند.

روز پنج شنبه (۹ مه) مردان مسلح ناشناس علی حیدر گیلانی، پسر یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر سابق را در یک اجتماع انتخاباتی در شهر مولتان در ایالت پنجاب ربودند.

علی حیدر گیلانی یکی از نامزدهای حزب مردم پاکستان در انتخابات است.

نواز شریف، رهبر حزب مسلم لیگ در جریان فعالیت‌های انتخاباتی‌اش در شهر لاهور که شب گذشته برپا شد، گفت: "اگر ۵ سال به این حزب فرصت دهید، ما سرنوشت این کشور را تغییر خواهیم داد."

او وعده داد که حزبش در صورت انتخاب شدن سیاستی متفاوت اتخاذ خواهد کرد.

عمران خان، رهبر حزب جنبش برای عدالت هم در سخنرانی که از طریق ویدئو و از بیمارستان برای هوادارانش پخش می‌شد، گفت که خدا تا زمانی که او موفق به ایجاد پاکستانی جدید شود، جان او را نخواهد گرفت.

این بازیکن سابق کریکت سه شنبه گذشته ( ۷ مه) در جریان مبارزات انتخاباتی خود در لاهور از یک لیفتراک ( ماشین بالابر) به پایین سقوط کرد و از ناحیه کمر دچار آسیب شد.

گزارش ها همچنین حاکی است که بلاول بوتو زرداری، رهبر حزب مردم و پسر بی نظیر بوتو، نخست وزیر سابق، از طریق ویدئو برای حامیان این حزب که در حومه اسلام آباد گرد آمده بودند، سخنرانی کرد.

به گفته مقامات ده‌ها هزار نیروی پلیس برای برقراری نظم به حوزه های رای‌گیری اعزام خواهند شد.

طالبان تهدید کرده که در زمان برگزاری انتخابات به حملات بیشتری دست خواهد زد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که تعداد شرکت کنندگان در مقایسه با آخرین انتخابات عمومی در سال ۲۰۰۸ میلادی، ۴۴ درصد بیشتر خواهد بود.

مطالب مرتبط