اردوغان: شواهد داریم که سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده

Image caption نخست‌وزیر ترکیه گفته در دیدار هفته آینده با باراک اوباما شواهد استفاده از سلاح شیمیایی را در اختیار او می‌گذارد

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه می‌گوید شواهدی دارد که نشان می‌دهد سوریه علیه نیروهای مخالف حکومت از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

آقای اردوغان به شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آمریکا گفته است مجروحان سوری که به ترکیه برده شدند "با سلاح‌های شیمایی زخمی شده‌اند."

او می‌گوید دستگاه اطلاعاتی ترکیه شواهدی دارد که نشان می‌دهد "ارتش بشار اسد دست‌کم از ۲۰۰ موشک شیمیایی استفاده کرده است."

به گفته رجب طیب اردوغان، ترکیه بقایا و تصاویر این موشک‌ها را در اختیار دارد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود ایالات متحده شواهد کافی ندارد که ثابت کند ارتش سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

به گفته آقای اوباما، استفاده از سلاح شیمیایی "خط قرمز" آمریکا برای مداخله احتمالی در بحران سوریه است.

نخست‌وزیر ترکیه در مصاحبه تازه خود گفته است: دولت سوریه مدت‌هاست که از خط قرمز گذشته است.

آقای اردوغان که قرار است هفته دیگر با رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار کند، می‌گوید شواهدی را که درباره سلاح‌های شیمایی در دست دارد در اختیار آقای اوباما خواهد گذاشت.

او از آمریکا خواسته در قبال شرایط سوریه "مسئولیت بیشتر نشان دهد و قدم‌های بعدی را بردارد."

نخست وزیر ترکیه این موضوع را که مخالفان مسلح دولت سوریه از سلاح‌های شیمایی استفاده کرده‌اند، رد می‌کند.

پیشتر اما کارلا دل‌پونته، بازرس ارشد سازمان ملل گفته بود که شهادت قربانیان نشان می‌دهد مخالفان مسلح دولت سوریه از گاز شیمیایی سارین استفاده کرده‌اند.

با وجود این، کمیسیون تحقیق بین‌المللی مستقل سوریه گفته بر اساس شواهدی که فعلا در دست دارد، نمی‌تواند در مورد اتهامات مطرح شده در خصوص "استفاده دولت سوریه یا مخالفان آن از سلاح‌های شیمیایی" نتیجه‌گیری کند.

مطالب مرتبط