بریتانیا و روسیه از تشکیل دولت انتقالی در سوریه حمایت می‌کنند

Image caption ولادیمیر پوتین و دیوید کامرون در مسکو دیدار کردند

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرده است که با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه توافق کرده‌اند تا برای تشکیل یک دولت انتقالی در سوریه تلاش کنند.

آقای کامرون که امروز (جمعه، دهم مه) در مسکو، پایتخت روسیه، با آقای پوتین دیدار داشت، گفت که دو طرف با وجود اختلاف‌نظرها بر سر چگونگی حل و فصل بحران در سوریه، اهداف بنیادین مشترکی برای پایان دادن به کشتار در آن کشور دارند.

آقای پوتین نیز گفت که روسیه و بریتانیا چند گزینه پیش رو برای حل و فصل اختلافات و بهبود وضعیت در سوریه را بررسی کرده‌اند.

روسیه از متحدان اصلی دولت سوریه به شمار می‌رود.

دیوید کامرون مذاکرات با آقای پوتین را "اصولی، هدفمند و صادقانه" توصیف کرد و گفت که "پیشرفتی واقعی" در این گفت‌وگوها داشتند.

او همچنین از پیشنهاد روسیه برای برگزاری نشستی بین‌المللی به منظور یافتن راه‌حلی سیاسی برای بحران در سوریه استقبال کرد.

خبر تشکیل نشستی بین‌المللی به منظور فراهم کردن زمینه حل مسالمت‌آمیز بحران در سوریه را سه‌شنبه هفته گذشته، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سفری که به مسکو داشت، اعلام کرد.

حمله احتمالی

امروز همچنین ناوی پیلای، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر نسبت به استقرار نیروهای نظامی و تقویت توان ارتش در حوالی شهر قصیر در غرب سوریه ابراز نگرانی کرده است.

قصیر که هم‌اکنون در اختیار مخالفان دولت سوریه است، برای چندین هفته در محاصره نیروهای دولتی بوده است.

ناوی پیلای گفت که بیم آن دارد که استقرار نیروهای نظامی بیشتر در حوالی قصیر به منظور ایجاد آمادگی و فراهم کردن شرایط برای یک حمله گسترده به آن شهر باشد.

او گفت که مردم محلی نیز نگران کشته شدن غیرنظامیان در صورت وقوع هر گونه حمله نظامی هستند.

براساس گزارش‌ها، هواپیماهای دولتی برگه‌هایی را بر فراز شهر پخش کرده‌اند که در آنها از ساکنان شهر خواسته شده است تا قبل از حمله‌های نظامی، آنجا را ترک کنند.

تسلیحات شیمیایی

اقدامات بین‌المللی برای پایان دادن به بحران در سوریه در شرایطی ادامه دارد که ترکیه اعلام کرده است شواهدی دارد که نشان می‌دهد سوریه علیه نیروهای مخالف حکومت از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه گفته است که دستگاه اطلاعاتی آن کشور شواهدی در اختیار دارد که نشان می‌دهد "ارتش بشار اسد دست‌کم از ۲۰۰ موشک شیمیایی استفاده کرده است."

به گفته رجب طیب اردوغان، ترکیه بقایا و تصاویر این موشک‌ها را در اختیار دارد.

مطالب مرتبط