حافظان صلح فیلیپینی در پی خروج از بلندی های جولان

Image caption ۳۴۲ سرباز فیلیپینی در ماموریت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در بلندی های جولان شرکت دارند.

وزیر امور خارجه فیلیپین می گوید به دنبال خروج نیروهای حافظ صلح اش از بلندی های جولان است.

این سربازان فیلیپینی بخشی از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد هستند و تا کنون چهار نفرشان به دست شورشیان سوری ربوده شده اند.

آلبرت دی روساریو، وزیر امور خارجه فیلیپین گفته از این نیروها مثل سپرهایی انسانی استفاده می کنند و خطری که با آن روبرو هستند "ورای تحمل" است.

صلح بانان سازمان ملل متحد مسئول نگهبانی از خطر مرزی هستند که سوریه را از بلندی های جولان که تحت اشغال اسراییل است جدا می کند.

۳۴۲ سرباز فیلیپینی در این ماموریت شرکت دارند که در مجموع یک سوم نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در بلندی های جولان را شامل می شوند.

۴ سرباز فیلیپینی روز سه شنبه به دست شورشیان ربوده شدند.

دو ماه پیش نیز شورشیان سوری ۲۰ نیروی حافظ صلح فیلیپینی را در همین منطقه ربودند و چند روز به اسارت گرفتند.

روز پنجشنبه یک ویدیوی منتشر شده بر شبکه اینترنت ۴ سرباز فیلیپینی را در اسارت یک شورشی نشان داد. این شورشی که به نظر می رسد عضو تیپ شهدای یارموک باشد که در آدم ربایی دو ماه پیش نیز دست داشتند در این فیلم گفت سربازان فیلیپینی برای حفظ امنیتشان و مصون ماندن از درگیری ها میان نیروهای دولت سوریه و شورشیان به اسارت درآمده اند.

با این همه آقای دل روساریو وزیر امور خارجه فیلیپین می گوید شورشیان این منطقه تحت محاصره اند و از سربازان فیلیپینی به عنوان سپر گوشتی خود استفاده می کنند تا از خطر برهند.

این مقام عالیرتبه فیلیپینی گفت تصمیم گیری نهایی درباره خروج از بلندی های جولان برعهده بنینو آکوئینو رییس جمهوری کشور است.

یک سخنگوی رییس جمهوری فیلیپین گفته است آقای آکوئینو در حال بررسی شرایط است.

مارتین نسیرکی، سخنگوی سازمان ملل متحد نیز گفته است نیروهای حافظ صلح دیگر در مواضعی که همکاران فیلیپینی شان از آنجا ربوده شدند قرار ندارند و به محل دیگری منتقل شده اند. آقای نسیرکی گفته است تلاش برای نجات صلح بانان فیلیپینی ادامه دارد.

مطالب مرتبط