برگزاری انتخابات تاریخی پاکستان در غبار خشونت‌ها و بیم تهدیدها

Image caption دو سرباز پاکستانی در حال جابجایی وسایل حوزه رای گیری

همزمان با آغاز انتخابات سراسری و ایالتی در پاکستان، حملات در این کشور همچنان ادامه دارد. پلیس کراچی از کشته شدن دست کم ۱۱ نفر و مجروح شدن بیش از ۴۰ نفر درپی انفجار بمبی در بیرون دفتر حزب عوامی ملی خبر داده است.

گزارش ها همچنین از کشته شدن دست کم یک نفر به ضرب گلوله در یکی از حوزه های رای گیری نزدیک به مرز با افغانستان حکایت دارد.

گفته شده شمار زیادی هم در حمله دیگری در شهر پیشاور مجروح شدند.

این انتخابات در شرایطی برگزارشده که طالبان با تهدید رای‌دهندگان و گروه های سیاسی، خواستار تحریم انتخابات شده بود.

این اولین بار پس از استقلال پاکستان از بریتانیا و در ۶۶ سال گذشته است که از طریق انتخابات قدرت از یک دولت غیرنظامی به دولتی دیگر منتقل می شود.

محمد وزیری، خبرنگار بخش فارسی بی بی سی که به یکی از حوزه های اخذ رای در مرکز اسلام آباد رفته می گوید استقبال مردم در این حوزه و چند حوزه دیگری که او مشاهده کرده، خوب است.

سناتور مشاهد حسین به خبرنگار ما گفته است که این انتخابات، انتخاباتی تاریخی است و علیرغم تهدیدهای ستیزه جویان، حضور مردم و تلاش مقامات برای برگزاری آن نشانگر مخالفت با ستیزه جویان و فعالیت های آنهاست.

در پی تهدید طالبان به بمب گذاری در طول رای گیری ده‌ها هزار سرباز برای برقراری نظم در حوزه های رای‌گیری مستقر شده اند.

روز جمعه، یک روز پیش از انتخابات، گروه طالبان به شهروندان پاکستانی هشدار داد اگر می خواهند از حمله به دفاتر احزاب سیاسی در امان بمانند به حوزه‌های رای‌گیری نروند.

مرزهای بسته

دولت پاکستان، در تلاش برای جلوگیری از ورود شبه نظامیان خارجی، چند ساعت پیش از باز شدن حوزه های رای گیری مرز مشترک خود با ایران و افغانستان را بسته است.

مقامات دولتی گفته اند این مرز ها برای سه روز آینده بسته خواهند ماند.

حوزه های رای گیری ساعت ۸ صبح به وقت محلی باز شده اند و تا ۵ بعد از ظهر رای دهندگان را می پذیرند.

در جریان خشونت‌های روزهای اخیر در پاکستان دست کم ۱۰۰ نفر کشته شده‌اند.

حمله‌های متعدد در جریان تبلیغات انتخاباتی علیه سه حزب عمده لیبرال پاکستان، کار طالبان بوده باشد.

طالبان اعلام کرده بود "حزب مردم پاکستان"، حزب "جنبش ملی متحد" و "حزب ملی عوامی" هدف حمله‌اش خواهند بود.

به همین دلیل این سه حزب مجبور شدند فصل تبلیغات انتخاباتی خود را کوتاه کنند.

بیش از ۶۰۰ هزار نیروی ارتشی و امنیتی برای مقابله با حملات احتمالی به حوزه های رای گیری در سراسر کشور مستقر شده اند.

در مقابل، حزب "مسلم لیگ"به رهبری نواز شریف و حزب "جنبش برای عدالت" که عمران خان در راس آن است، توانستند بدون تهدید مستقیم شبه‌نظامیان به تبلیغات انتخاباتی خود بپردازند.

نواز شریف، رهبر حزب مسلم لیگ در جریان فعالیت‌های انتخاباتی‌اش در شهر لاهور گفت: "اگر ۵ سال به این حزب فرصت دهید، سرنوشت این کشور را تغییر خواهیم داد."

او وعده داده است که اگر حزبش پیروز شود، همکاری‌ با ایالات متحده در "مبارزه با تروریسم" را متوقف خواهد کرد.

اتهام تقلب

Image caption نواز شریف وعده داده است که اگر حزبش پیروز شود، همکاری‌ها با ایالات متحده در "مبارزه با تروریسم" را متوقف خواهد کرد

برگزارکنندگان انتخابات در تلاش برای رفع اتهام تقلب گفته‌اند روند رای‌گیری را اصلاح کرده‌اند و نتایج آرا از طریق پیامک تلفن همراه به افراد اطلاع داده می‌شود.

در دوره‌های قبلی انتخابات، این اتهام مطرح بود که نامزدها و برخی از نهادهای دولتی با برپا کردن "حوزه‌های رای‌گیری صوری" و جعل میلیون‌ها رای تقلبی انتخابات را مخدوش کرده‌اند.

شورای حقوق بشر پاکستان روز جمعه از شیوه برگزاری انتخابات ابراز نگرانی شدید کرد و گفت خشونت‌ها، این انتخابات را "آن قدر از انصاف و درستی دور کرده که تقریبا غیر قابل اصلاح است."

بیش از ۸۶ میلیون پاکستانی در این انتخابات رای می‌دهند.

نظرسنجی‌ها می گویند ممکن است در این انتخابات، رکورد مشارکت رای دهندگان شکسته شود و به ۴۴ درصد بیش از آرای انتخابات سال ۲۰۰۸ برسد.

اون بنت جونز، خبرنگار بی بی سی، از پاکستان گزارش داده باور عمومی آن است که هیچ کدام از احزاب کشور، در این انتخابات به اکثریت قاطع دست پیدا نمی‌کند.

مطالب مرتبط