هشدار وزیر دفاع پیشین آمریکا علیه دخالت نظامی در سوریه

رابرت گیتس
Image caption رابرت گیتس به حزب جمهوریخواه وابسته است

رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین آمریکا، علیه دخالت نظامی احتمالی ایالات متحده در جنگ داخلی سوریه هشدار داده است. آقای گیتس به شبکه سی بی اس گفت که دخالت نظامی مستقیم اشتباه خواهد بود.

او گفت:"سوریه و لیبی هر دو کشورهای مصنوعی و ساخته قدرت های استعماری اند و گروه ها مذاهب و فرقه های به طور تاریخی متخاصم را در کنار هم قرار داده اند. این نظر که ما می توانیم نتیجه را در این کشورها تغییر بدهیم، اشتباه است."

رابرت گیتس افزود: "فکر می کنم در زمینه مسلح کردن این گروه ها و در مورد دخالت نظامی باید جانب احتیاط را رعایت کنیم."

آقای گیتس که در دور اول ریاست جمهوری باراک اوباما، وزیر دفاع بود، در مورد لیبی نیز با اقدام نظامی علیه معمر قذافی مخالف بود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، تا کنون با وجود انتقادهای شدید محافظه کاران، از فرستادن سلاح به مخالفان بشار اسد خودداری کرده است.

Image caption ترکیه، سوریه را به دخالت در بمبگذاری روز شنبه متهم کرده است

این در حالیست که برخی از ناظران می گویند که دامنه خشونت های سوریه در حال سرایت به کشورهای همسایه اش است.

روز یکشنبه مراسم خاکسپاری تعدادی از قربانیان بمبگذاری روز شنبه در شهر ریحانلی ترکیه، واقع در نزدیکی مرز سوریه، برگزار شد، حمله ای که بیش از ۴۶ کشته و ۵۰ زخمی برجای گذاشت.

ترکیه می گوید مواد منفجره از سوریه به ریحانلی آورده شده بود و گروه های وفادار به بشار اسد را مسوول دانسته است.

در همین رابطه، وزیر اطلاع رسانی سوریه گفته است که ترکیه خود غیرمستقیم در این حمله دست دارد، به این دلیل که اجازه داده این منطقه به مرکزی برای فعالیت های تروریستی بین الملل تبدیل شود.

ترکیه که از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به شمار می رود، از مخالفان جدی جنگ داخلی در سوریه و از منتقدان دولت بشار اسد، رئیس جمهور آن کشور است.

آمریکا و ناتو ضمن محکوم کردن بمبگذاری های روز گذشته ، حمایت خود را از ترکیه اعلام کردند.

پیشتر احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه با اشاره به این که عاملان این حملات بازداشت و هیچ اقدامی بی پاسخ نخواهند ماند، پیکارجویان وفادار به آقای اسد را مسئول این حملات دانست.

شهر ریحانلی از جمله مناطق اسکان پناهجویان سوری است و رسانه های محلی گفته اند که در پی این حادثه مردم محلی پناهجویان و خودروهایی که دارای پلاک های سوری هستند مورد حمله قرار داده اند.

قرار است آقای اردوغان پنج شنبه (١٦ مه) به واشنگتن سفر و با باراک اوباما دیدار کند.

مطالب مرتبط