چرا رای دهندگان پاکستانی از نواز شریف حمایت کردند؟

نواز شریف، خود را به عنوان یکی از موفق ترین سیاستمدارن در تاریخ پاکستان به ثبت رسانده است.

این موفقیت تنها به پیروزی او در انتخاباتی که برایش سومین دور نخست وزیری را به ارمغان آورد، خلاصه نمی‌شود.

آقای شریف توانست از اتهامات مربوط به فساد مالی، زندان، تبعید، کنار گذاشته شدن از قدرت از طریق کودتایی نظامی در صحنه سیاسی پاکستان جان سالم بدر ببرد.

مهم ترین هدفش در دهه ۱۹۹۰ یعنی زمانی که برای آخرین بار در دفتر نخست وزیری مستقر بود، از دور خارج کردن کسانی بود که اقتدار او را به چالش می کشیدند.

در همان دوران، او که از مخالفانش در پارلمان به ستوه آمده بود، درصدد برآمد تا با تصویب اصلاحیه قانون اساسی امکان اجرای قوانین شریعت را در کشور ایجاد کند.

محمد نواز شریف که رهبری حزب مسلم لیگ شاخه نواز را برعهده دارد، در سال ۱۹۹۰ برای نخستین بار به سمت نخست وزیری پاکستان منصوب شد.

اولین دوره نخست وزیری آقای شریف تا سال ۱۹۹۳ ادامه یافت اما در ماه آوریل آن سال، رییس جمهور وقت دستور انحلال پارلمان و برکناری دولت را به اتهام فساد مالی صادر کرد.

در انتخابات همان سال، حزب مردم به رهبری بی نظیر بوتو توانست قدرت را در دست بگیرد، اما خانم بوتو در سال ۱۹۹۷ به دستور رییس جمهور از کار برکنار و نواز شریف به جای او منصوب شد و تا سال ۱۹۹۹ در این سمت باقی ماند.

در اکتبر سال ۱۹۹۹، ژنرال پرویز مشرف، رییس ستاد مشترک ارتش، نخست وزیر را به توطئه قتل خود متهم و با یک کودتای بدون خونریزی او را برکنار کرد و قدرت را در دست گرفت.

آقای شریف پس از برکناری از سمت نخست وزیری زندانی و پس از آن به عربستان سعودی تبعید شد.

هنوز مشخص نیست که آیا او از ارتش و مشخصا پرویز مشرف، انتقام خواهد گرفت یا خیر؟

'تشنه قدرت'

Image caption نواز شریف(چپ) با پرویز مشرف قبل از کودتای سال ۱۹۹۹

پرویز مشرف که از حدود دو ماه پیش به کشور بازگشته و با اتهامات مختلفی روبرو شده، حال تنها می تواند با بهت و ناباوری نظاره گر پیروزی آقای شریف از طریق تلویزیون باشد.

بسیاری از مردم پاکستان در زمان برکناری نواز شریف از قدرت در سال ۱۹۹۹، نفس راحتی کشیدند. برای بسیاری از مردم او سیاستمداری تشنه قدرت، فاسد و بی لیاقت بود.

اما پیروزی اخیر او در انتخابات نشان می دهد که هم اکنون از نظر مردم، آقای شریف سیاستمداری مسن و عاقل است که فعالیت های اقتصادی خانواده او می تواند به اقتصاد در حال ورشکسته کشور کمک کند.

نواز شریف خود می‌داند که این یکی از مهم‌ترین دلایل رای مردم به او است.

وقتی پس از پیروزی در انتخابات از آقای شریف درباره اولویت هایش سوال شد، او پاسخ داد: اقتصاد، اقتصاد، اقتصاد."

آقای شریف در دوران کاری‌اش پروژه های مهمی را در کشور عملی کرد. احداث بزرگراه بین اسلام آباد و لاهور یکی ا زمهم ترین دستاوردهای او است.

نواز شریف علاوه بر داشتن ایده‌های بزرگ، توانایی ارتباط برقرار کردن با اقشار مذهبی طبقه متوسط و تجارکوچک را دارد. از نظر آنها آقای شریف سیاستمداری با قدرت است.

سخنرانی آقای شریف پس از پیروزی در انتخابات اخیر، منعکس کننده دیدگاه بسیاری در مرکز انتخاباتی‌اش است.

او در این سخنرانی گفت که می خواهد پاکستان "کشوری قابل احترام باشد، این همان چیزی است که از صمیم قلب خواستار آن هستم."

اشتباه بزرگ در مورد پیکارجویان

نواز شریف در خانواده ای بزرگ شد که درآمد سرشاری به دلیل فعالیت در عرصه اقتصادی داشتند.

در دهه ۱۹۷۰ میلادی خانواده او تحت برنامه ملی گرایی دولت چیگرا ذوالفقار علی بوتو با مشکلاتی روبرو شدند. آقای شریف در ابتدا برای حفاظت از منافع تجاری خانواده وارد عرصه سیاسی شد.

سپس در دوران حکومت ژنرال ضیا الحق، او به سیاستمداری مهم تبدیل شد.

آمریکا درباره دیدگاه نامشخص آقای شریف در مورد پیکارجویان اسلام گرا ابراز نگرانی می کند. برخی از کاندیداهای حزب او در انتخابات اخیر سابقه فعالیت در گروههای تندرو اسلام گرا را دارند.

آقای شریف در جریان مبازرات انتخاباتی‌اش مشخصا از طالبان اسمی نبرد و آنها را محکوم نکرد. این در حالی است که این گروه حملات متعددی را علیه کاندیداهای "سکولار" و حامیان آنها تا پیش از برگزاری این انتخابات انجام داد.

بعضی بر این عقیده‌اند شاید این دلیلی باشد که چرا حزب آقای شریف هرگز هدف حمله قرار نگرفت و او توانست بدون ترس گردهمایی های بزرگ انتخاباتی ترتیب دهد.

درعرصه امنیت وسیاست خارجی، او خواستار پایان دادن به حضور پاکستان در "جنگ علیه تروریسم" تحت رهبری آمریکا است. او همچنین از جمله حامیان گفتگو با طالبان پاکستان نیز هست.

بسیاری انتظار دارند زمانی که او قدرت را در اختیار بگیرد، دیدگاه ارتش را در این باره که تمامی مذاکرات گذشته به نتیجه ای نرسیده، خواهد پذیرفت و تنها راه را جنگیدن با پیکارجویان تندرو اسلام گرایی بداندکه اهدافی را در داخل پاکستان مورد حمله قرار می دهند.

مطالب مرتبط