جنجال بر سر اتاق‌خواب نتانیاهو در هواپیما

Image caption بنیامین نتانیاهو و همسرش، سارا در اسراییل چهره‌های محبوبی به شمار نمی‌روند

پس از اینکه شبکه ده تلویزیون اسرائیل خبر داد بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این کشور دستور اتاق خواب ۱۲۷ هزار دلاری را در هواپیمایش برای سفر بریتانیا داده بود، دفتر نخست‌وزیری امروز اعلام کرد تدارکات خواب نخست وزیر در سفرهای هوایی تغییر خواهد کرد.

این خبر باعث خشم بسیاری در اسرائیل شده است و دفتر نخست وزیری اعلام کرده آقای نتانیاهو از هزینه این کار بی اطلاع بوده است.

دفتر نخست وزیری ابتدا با صدور بیانیه ای از این کار دفاع کرد و خواب مناسب را برای نخست وزیر ضروری دانست. این بیانیه بلافاصله در رسانه ها موضوع طنز و هجو شد.

در گزارش تلویزیون اسراییل آمده بود که برای سفر او و شرکت در مراسم تشییع مارگارت تاچر، تغییراتی در یک هواپیمای شرکت اِل‌آل، خطوط هوایی اسرائیل، داده شد تا یک اتاق خواب، یک تختخواب دو نفره و ۲۲ صندلی بیزنس کلاس در آن نصب شود.

روزنامه یدیعوت آهارونوت، پرفروش‌ترین، روزنامه اسرائیل در این باره نوشت: "بی‌بی (لقب آقای نتانیاهو) شاه است و در نظام سلطنتی وقتی شاه و ملکه با هواپیما سفر می‌کنند، هزینه مسئله ای نیست."

در این سفر، سارا همسر آقای نتانیاهو هم او را همراهی می‌کرد.

انتشار این خبر در زمانی صورت می‌گیرد که دولت اسرائیل درصدد تصویب بودجه ریاضتی و افزایش مالیات‌هاست.

این تصمیم باعث نارضایتی گسترده شده و روز شنبه (۲۱ اردیبهشت) پانزده هزار نفر را در اعتراض به آن به خیابان‌های تل آویو و بیت المقدس کشاند.

دفتر نخست وزیری اعلام کرده که از این به بعد در سفرهای کوتاه آقای نتانیاهو به اروپا اتاقک مخصوص استراحت تعبیه نخواهد شد.

سال گذشته انتشار این خبر که کارکنان دفتر نخست وزیر اسرائیل سالانه ۲۷۰۰ دلار برای خرید بستنی بودجه دارند باعث جنجال بسیاری شد و پس از انتشار این خبر آقای نتانیاهو دستور داد بودجه خرید بستنی قطع شود.

مطالب مرتبط