سوریه دخالت در انفجارهای ریحانلی ترکیه را رد می‌کند

Image caption خودروهای سوخته در انفحار ریحانلی

در حالیکه ترکیه احتمال می‌دهد دستگاه اطلاعاتی سوریه در انفجارهای شهر ریحانلی ترکیه دخالت داشته باشد عمران الذوبی وزیر اطلاع رسانی سوریه این موضوع را تکذیب کرده و می‌گوید سوریه به دلیل پایبندی به ارزشها هرگز دست به چنین اقدامی نمی‌زند.

روز شنبه (۲۱ اردیبهشت) دو بمب که در خودرو کار گذاشته شده بودند در مرکز بازار شهر ریحانلی در مرز سوریه و ترکیه منفجر شد. این شهر محل اقامت بسیاری از آوارگان جنگ داخلی سوریه است.

بسیاری از کشته شدگان شهروندان ترک بودند اما پناهجویان سوریه هم در میان کشته شدگان دیده می‌شوند.

عمران الذوبی وزیر اطلاع رسانی سوریه می گوید سوریه چنین اقدامی نکرده و نخواهد کرد چرا که با ارزشهای این کشور مغایر است."

این اظهارات در واقع پاسخی بود به صحبتهای معمر گولر وزیر کشور ترکیه: " این انفجارها کار سازمانی است نزدیک به گروههای حامی رژیم سوریه و سازمان اطلاعاتی آن و من این را بصراحت می‌گویم."

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه معتقد است این اقدامات برای بدام این کشور در باتلاق خشونت است و از مردم خواسته "در مقابل چنین تحریکاتی فوق العاده هوشیار و مراقب باشند."

"ما به دام نخواهیم افتاد. هدف چنین اعمالی شوراندن مردم ترکیه علیه همدیگر و ایجاد هرج و مرج است، بنابراین من از مردم می‌خواهم آرامش خود را حفظ کنند."

به گفته دولت ترکیه شمار کشته شدگان به ۴۶ نفر رسیده است و بیش از پنجاه نفر دیگر هم در بیمارستان بستری هستند.

پلیس ترکیه نه نفر را در ارتباط با این انفجار دستگیر کرده است.

شهروندان ترک نه فقط از عوامل این انفجارها خشمگین هستند بلکه حمایت دولت ترکیه از گروههای مخالف حکومت بشار اسد را هم دلیل هجوم آوارگان سوری به شهرهای مرزی می دانند. آنها معتقدند این حمایت باعث می‌شود این شهرها هدف عملیات خشونت بار قرار گیرند.

ترکیه یکی از اعضای ناتو و از مخالفان حکومت بشار اسد است.

.

مطالب مرتبط