فعالیت شورای انجمنهای کارآفرینان تاجیکستان قطع شد

اعضای انجمنهای کارآفرینان تاجیکستان در یک جلسه فوق العاده تصمیم بر قطع فعالیت این نهاد گرفته‌اند. نیکروی زبیراف، رهبر گروه مبتکران این شورا، روز دوشنبه ۱۳ مه، به بی بی سی گفت، از جمله ۵۹ عضو شورای انجمنهای کارآفرینان تاجیکستان در جلسه فوق العاده بیش از ۳۰ نفر یا ۶۰ درصد اعضا شرکت کرده‌اند.

این تصمیم در پی آن گرفته شد که زید سعیداف، رهبر این اتحادیه به دنبال اعلام تاسیس حزبی جدید از سوی مقامات تاجیکستان به چندهمسری و اختلاس متهم شد. او این اتهامات را رد و بی‌پایه خواننده است.

به گفته آقای زبیراف، طبق آیین‌نامه شورای انجمنهای کارآفرینان تاجیکستان در صورت شرکت بیش از ۵۰ درصد اعضا همه گونه تصمیم این نهاد قانونی خواهد بود.

او دلیل از بین رفتن شورا را به فعالیت زید سعیداف، رئیس این نهاد ربط داده و گفت: "فعالیت آقای سعیداف به اهداف و اصولهای شورای انجمنهای کارآفرینان تاجیکستان سازگار نبوده و او تلاش دارد از این نهاد برای برآورده ساختن هدفهای سیاسی خود استفاده کند."

در حالی که نیکروی زبیراف همه گونه مداخله یا فشارهای نهادهای مربوطه دولتی را روی تصمیم اعضای این شورا رد کرد، ولی زید سعیداف گفته بود، بیشتر اعضای شورای انجمنهای کارآفرینان تاجیکستان به او گفته‌اند، تحت فشار مسئولان دولتی به این اقدام دست زده‌اند.

در همین حال، فیض عالی، وکیل مدافع زید سعیداف گفت، حالا در قبال موکلش یک پرونده باز شده و او با ماده ۱۰۷ قانون کیفری تاجیکستان به چندهمسری متهم شده است.

همزمان، آقای عالی تأکید کرد، طبق قوانین تاجیکستان این گونه پرونده تنها به هنگام شکایت زوجها به نهادهای قدرتی از شوهر باز خواهد شد. اما خانمهای قبلی آقای سعیداف از موارد بدرفتاری یا اعمال نامطلوب او به نهادهای قدرتی شکایتی نبرده‌اند.

از سوی دیگر، به گفته وکیل مدافع، در حال حاضر زید سعیداف با یک همسر زندگی کرده، ولی به فرزندان خود از همسرهای دیگر کمک مالی می‌کند.

ضمنا، در اوایل ماه گذشته زید سعیداف، وزیر پیشین صنایع تاجیکستان و رهبر شورای هماهنگساز انجمنهای کارآفرینان این کشور ضمن یک نشست خبری از قصد تأسیس حزب جدید سیاسی با نام "تاجیکستان نو" خبر داده بود.

آقای سعیداف اهداف این حزب جدید را "حزب عزت و احترام انسان، حزب محافظ حقوق بشر، حزب آزادی اعتقاد و سخن" عنوان کرده و گفته بود که به زودی این حزب در وزارت عدلیه ثبت نام خواهد شد.

چهره‌های سرشناسی چون، پروفسور شوکت بازاراف، رئیس انجمن مدیران ملی، عبدالغنی محمدعظیم اف، رئیس انجامن ملی سیاستمداران، عبدالرحیم علی‌اف، رئیس انجمن استحصال‌کنندگان و کارآفرینان تاجیکستان و جمشید حفیظ اف، معاون رئیس شرکت "تاجیک-ساختمان-بین‌الملل” افراد مبتکر تشکیل حزب "تاجیکستان نو" هستند.

اما هواداران آقای سعیداف گفته‌اند به دنبال این اقدام نهادهای دولت تاجیکستان به زید سعیداف فشار آورده و خواستار کنار رفتن از صحنه سیاسی کشور شده‌اند.

از جمله، محمودجان قاسم‌اف، یک تن از مسئولان گروه مبتکران حزب "تاجیکستان نو" روز جمعه ۱۰ مه، در یک نشست خبری گفت که افراد نامعلوم توسط تلفن و پیامک (sms) به زید سعیداف تهدید کرده و از آقای سعیداف تقاضا شده است، تا از تأسیس حزب سیاسی خودداری کند.

در غیر این صورت تهدید شده است که آنها در قبال رهبر حزب جدید "تاجیکستان نو" "چاره‌های جدی می‌‌اندیشند."

آقای قاسم‌اف گفت، گروه مبتکران حزب این تهدید را جدی گرفته و در این مورد وزارت امور داخله و کمیته امنیت ملی کشور را مطلع ساخته است.

جنجال بر سر تاسیس حزب جدید در حالی صورت می گیرد که قرار است ماه نوامبر امسال در تاجیکستان انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود. امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان که بیست سال است بر این کرسی تکیه زده یکی از نامزدهای اساسی در انتخابات دانسته می شود.