هشدار آمریکا به سوریه: در کنفرانس صلح شرکت کنید

Image caption آقای کری گفته است که دولت سوریه با شرکت نکردن در چنین مذاکراتی دچار اشتباه محاسبه می‌شود

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه هشدار داده است که در مذاکرات برای پایان دادن به بحران کشورش شرکت کند.

آقای کری گفته است که دولت سوریه با شرکت نکردن در چنین مذاکراتی دچار اشتباه محاسبه می‌شود.

وزیر امور خارجه آمریکا این اظهارات را در پاسخ به برخی گزارش‌ها بیان کرده که در آنها گفته شده بود دولت سوریه ممکن است از شرکت در کنفرانس صلح خودداری کند.

وزیر اطلاع رسانی دولت سوریه گفته است که دولت این کشور برای تصمیم گرفتن به حضور در چنین کنفرانسی به اطلاعات بیشتری نیاز دارد. او گفته است که سوریه در نشستی که به حاکمیت ملی کشور لطمه وارد کند، شرکت نخواهد کرد.

وزیر اطلاع رسانی دولت سوریه گفته است که جایگاه آینده بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، مسئله‌ای است که تنها مردم سوریه از طریق صندوق‌های رای باید در مورد آن تصمیم گیری کنند.

جان کری گفته است که در صورتی که دولت سوریه از شرکت در چنین نشستی خودداری کند، طبیعی خواهد بود که مخالفان دولت بشار اسد، کمک و یاری بیشتری دریافت کنند.

آقای کری گفته است که با ژنرال سلیم ادریس، فرمانده ارتش آزاد سوریه در مورد برپایی نشست صلح صحبت کرده و ژنرال اردیس گفته است که به روند مذاکره متعهد است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز که پیشتر گفته بود بشار اسد ممکن است در دوران پس از جنگ، نقشی ایفا کند، تاکید کرده که باید از هر اقدامی که می تواند اوضاع را پیچیده‌تر کرد، خودداری ورزید.

Image caption در درگیری‌های سوریه نزدیک به هشتاد هزار نفر کشته شده‌اند

روسیه و آمریکا از برپایی چنین نشستی حمایت کرده‌اند. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار هفته پیش با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بر سر برپایی چنین نشستی به توافق رسید.

احتمال دارد که کنفرانس صلح سوریه در اوائل ژوئن سال جاری برگزار شود. هنوز جزئیات چندانی در مورد این کنفرانس، محل برپایی آن و کشورهای شرکت کننده مشخص نشده است.

در همین حال اردن اعلام کرد که هفته آینده میزبان نشست موسوم به دوستان سوریه خواهد بود. گروه دوستان سوریه مجموعه‌ای از کشورهای غربی و عربی است که از سرنگونی بشار اسد حمایت می‌کنند.

اردن گفته است که این نشست برای آماده شدن برای نشست صلح سوریه خواهد بود.

هدف از نشست صلح، متقاعد کردن دولت سوریه و مخالفان این کشور برای یافتن راه حلی برای پایان دادن به درگیری‌های خونین این کشور خواهد بود که تا کنون جان نزدیک به هشتاد هزار نفر را گرفته است.

پایان دادن فوری به درگیری‌ها و تشکیل دولت انتقالی که می‌تواند شامل افراد حاضر در دولت فعلی سوریه و چهره‌های مخالفان باشد از جمله راهکارهایی است که در این نشست مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که به روسیه سفر کرده، با ولادیمیر پوتین در مورد بحران سوریه گفت و گو کرده است.

روسیه بابت حملات هوایی اسرائیل به سوریه ابراز نگرانی کرده و اسرائیل نیز از این که روسیه به سوریه سلاح می‌فرستد، ابراز ناخشنودی کرده و خواهان توقف این امر شده است.

مطالب مرتبط