دستگیری 'جاسوس' آمریکایی در مسکو

Image caption لحظه دستگیری فردی که روسیه او را دبیر سفارت آمریکا و جاسوس سیا می‌داند

رسانه های روسیه مدعی شده‌اند سازمان اطلاعات این کشور یک مامور سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را دستگیر کرده‌ که در صدد استخدام یک مامور روس بوده است.

سازمان اطلاعات فدرال روسیه می‌گوید این فرد را بعد از یک شب بازداشت تحویل مقامات آمریکایی داده‌اند. این سازمان گفته که "ماموران ضدجاسوسی یک مامور سیا را که در پوشش دبیر سوم سفارت آمریکا فعالیت می‌کرده دستگیر کرده‌اند."

روسیه هم اکنون این دیپلمات آمریکایی را اخراج کرده است.

سازمان اطلاعات روسیه گفته است که این فرد "در زمان دستگیری تجهیزات فنی، مبلغ قابل‌توجهی پول، وسایل تغییر قیافه و دستورالعملی مکتوب همراه داشته است. این دستورالعمل برای یک شهروند روسیه بوده که او قصد استخدامش را داشته است."

بنابر گزارش‌ها این فرد رایان فوگل نام دارد. عکس‌هایی که از زمان دستگیری و بازداشت آقای فوگل در رسانه‌های روسی منتشر شده او را در حالی نشان می دهد که دستهایش را از پشت بسته‌اند و او را روی زمین خوابانده‌اند.

در عکسی دیگر آنچه که ادعا شده همراه او بوده دیده می‌شود: مبلغ قابل توجهی پول به صورت اسکناس‌های پانصد یورویی، دو کلاه گیس که یکی آز آنها را در زمان دستگیری به سر داشته، قطب‌نما، چاقو، نقشه، عینک آفتابی و موبایل.

وزارت خاجه روسیه مایکل مک فال سفیر آمریکا در مسکو را احضار کرده است اما سفارت آمریکا تاکنون درباره این گزارش‌ها اظهار نظری نکرده است.

Image caption وسایلی که گفته می‍شود در زمان دستگیری همراه آقای فوگل بوده است

روسیه و آمریکا اخیرا و بعد بمب‌گذاری در ماراتن بوستون اعلام کردند که علاقمند به افزایش همکاری‌های امنیتی هستند.

استیو روزنبرگ خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو می‌گوید "این خبر در زمانی منتشر می‌شود که آمریکا و روسیه در مورد سوریه، درگیر دیپلماسی حساسی هستند با این حال به نظر نمی‌رسد این موضوع بر روابط دو کشور تاثیر منفی بگذارد."

"هردو کشور می‌دانند با پایان جنگ سرد، جاسوسی خاتمه نیافته، هم جاسوسی اتفاق می‌افتد و هم جنجال بر سر افشای هویت جاسوسان."

"سازمان اطلاعات فدرال روسیه مدعی است آمریکا اخیرا برای استخدام ماموران امنیتی روسیه چندین بار اقدام کرده و روسیه این اقدامات را از نزدیک زیر نظر داشته است."

"این موضوع حامل پیام روسیه برای آمریکا است: با وجود دیپلماسی و گفتگوهای اخیر برای همکاری، مسکو هنوز نمی‌تواند کاملا به واشنگتن اعتماد کند."

مطالب مرتبط