باراک اوباما از رسوایی اداره مالیات آمریکا برائت جست

اداره مالیات آمریکا
Image caption وزارت دارایی آمریکا اعلام کرده که این اقدام ناشی از "سوء مدیریت" اداره مالیات صورت گرفته است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به رسوایی اداره مالیات و دارایی آمریکا گفت که از موضوع موشکافی جهت‌گیرانه در مورد سابقه مالیاتی 'محافظه کاران و جمهوریخواهان' بی‌خبر بوده است. او خواستار رسیدگی و برخورد با عاملان این اقدام شد.

آقای اوباما، عصر با انتشار بیانیه ای گفت که 'موشکافی جهت‌دار مالیاتی' که تنها در مورد محافظه کاران اعمال شده، عملی "غیرقابل توجیه و تحمل ناپذیر" است.

این بیانیه رئیس جمهوری آمریکا پس از آن صادر شد که روز سه شنبه (۱۴ مه - ۲۴ اردیبهشت) گزارش شد که اداره مالیات و دارایی (IRS) در بررسی تقاضاهای "معافیت‌های مالیاتی" با جستجو کردن واژه هایی نظیر "تی پارتی" (Tea Party) و "پتریوت" (Patriot) پرونده‌های افرادی که با این واژگان سر و کار داشتند را بیشتر مورد بررسی و موشکافی قرار داده است.

دقایقی پس از انتشار این خبر، وزارت دارایی آمریکا اعلام کرده که این اقدام ناشی از "سوء مدیریت" اداره مالیات صورت گرفته است.

اریک هولدر، داداستان کل کشور هم ساعاتی بعد اعلام کرد که مامورانی از پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) مامور رسیدگی دقیق به این موضوع شده اند.

در بیانیه رئیس جمهوری آمریکا هم تاکید شده است که "اداره مالیات باید قوانین را برای همه و بدون جانبداری به اجرا بگذارد و کارمندان این اداره موظفند که تمام دقت و همت خود را برای رعایت این اصول به کار گیرند. اگرچه مشهود است که برخی از کارمندان این اداره در این زمینه قصور کرده اند."

بیانیه آقای اوباما در حالی منتشر می شود که گزارش بازرس کل اداره مالیات نشان می دهد برخی از مقام‎های اداره مالیات به بازرسان گفته اند که تصمیم درباره موشکافی در پرونده های مالیاتی محافظه کاران و جمهوریخواهان از خارج از این اداره دیکته نشده است.

با این وجود، بازرسان دریافتند که جستجو با کلید واژه‌های "تی پارتی" که اصطلاحی برای جمهوری‌خواهان اصولگرا و محافظه کاران سنتی آمریکاست در کنار واژه"پتریوت" (میهن‌پرست) به مدت ۱۸ ماه ادامه داشته است. جستجو با این واژه‌ها همچنین موجب طولانی تر شدن زمان رسیدگی به درخواست های معافیت‌های مالیاتی و همچنین درخواست ارسال اطلاعات و مدارک "بی مورد" شده است.

بی خبری کاخ سفید

جی کارنی، سخنگوی مطبوعاتی باراک اوباما روز سه‌شنبه گفت: "هیچ احدی در کاخ سفید از این ماجرا خبر نداشت تا هنگامی که چند هفته پیش بازرسان خبر از تهیه و مقدمات انتشار این گزارش دادند."

با این وجود، دست کم سه کمیسیون در کنگره آمریکا خواستار ادای توضیحات دولت در این باره شده اند.

دارل عیسی، جمهوریخواه عضو کنگره آمریکا روز سه شنبه به شبکه خبری سی بی اس گفت: "این هدف گیری مشخصا معطوف به دشمنان سیاسی آقای اوباما بوده است."

دو جمهوریخواه برجسته کنگره هم از آقای اوباما خواسته اند که بازرس ویژه ای را مامور رسیدگی به این "رسوایی" کند.

در هفته‌های پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲، برخی جمهوریخواهان اعلام کرده بودند رسیدگی به گزارش‌های مالیاتی آنها بیش از زمان معمول به طول انجامیده و مورد "موشکافی و مداقه غیر معمول" قرار گرفته است.

مطالب مرتبط