دیوان بین‌المللی در باره حمله اسرائیل به کشتی عازم غزه تحقیق می‌کند

Image caption در سال ٢٠١٠ نیروهای اسرائیلی به کشتی‌ حامل کمک‌های انسان‌دوستانه که راهی غزه بود حمله کردند و نه شهروند ترکیه را کشتند

دیوان بین‌المللی کیفری تحقیقات مقدماتی خود در باره حملات اسرائیل به یک کشتی عازم غزه که ۹ کشته بر جای گذاشت را آغاز کرده است.

در سال ٢٠١٠ (خرداد ١٣٨٩) نیروهای اسرائیلی به کشتی‌ حامل کمک‌های انسان‌دوستانه که راهی غزه بود حمله کردند و نه شهروند ترکیه را کشتند.

فاتو بنسودا، دادستان دیوان بین‌المللی کیفری گفته است پس از این تحقیقات تصمیم گرفته خواهد شد که آیا نیازی به تحقیق گسترده در این زمینه وجود دارد یا نه.

این اقدام دیوان بین‌المللی کیفری به درخواست دولت جزایر کومور صورت می گیرد. یکی از کشتی‌های عازم غزه در این کشور به ثبت رسیده بود.

کشتی‌های عازم غزه در آن سال حامل مواد غذایی و سایر کمک‌های انسان‌دوستانه برای اهالی غزه بودند تا با کمبودهای ناشی از محاصره اقتصادی این بخش از سرزمین های فلسطینی توسط اسرائیل مقابله کنند.

در این کاروان امدادرسانی دریایی، بیش از ۶۰۰ فعال طرفدار فلسطینیان در چندین کشتی عازم غزه بودند.

خانم بنسودا گفته است که با یک شرکت حقوقی ترکیه که نمایندگی دولت جزایر کومور را برعهده دارد دیدار کرده است.

حمله اسرائیل به کشتی ماوی مرمرخ با انتقادهای گسترده جامعه جهانی رو به رو شد و به کاهش سطح روابط دپپلماتیک میان دو کشور انجامید.

اخیرا بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، از بابت حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی ترکیه‌ای عازم غزه عذرخواهی کرد و قول داد که به خانواده قربانیان غرامت داده خواهد شد.

گروه حماس، از ژوئن سال ۲۰۰۷ پس از درگیری‌هایی با نیروهای جنبش فتح و اخراج آنان از نوار غزه، کنترل این بخش از سرزمین های فلسطینی را در دست گرفت.

دولت اسرائیل در واکنش به آنچه که ادامه عملیات تندروهای مسلح فلسطینی، از جمله موشک پرانی از داخل نوار غزه می‌خواند، حمل و نقل کالا به این منطقه را تحت نظارت شدید قرار داد و غزه را عملا محاصره اقتصادی کرد.

در واکنش به این اقدام اسرائیل، سازمان ملل متحد از "تنبیه جمعی" بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار فلسطینی ساکن منطقه توسط اسرائیل انتقاد کرد و خواهان لغو این تحریم‌ها شد.

سازمان ملل در گزارشی در سال ۲۰۱۱ گفت که اقدام اسرائیل در حمله به کشتی مرمره، مصداق واکنش نظامی "نامتناسب و خارج از اندازه" بوده است.

این سازمان در عین حال گفت محاصره دریایی غزه توسط اسرائیل به عنوان یک "اقدام امنیتی مشروع" صورت گرفته است.

اسرائیل می‌گوید محاصره غزه برای جلوگیری از ورود سلاح و مهمات به غزه ضروری است.

مطالب مرتبط