مناطق ساحلی بنگلادش و برمه از بیم گردباد تخلیه می‌شود

Image caption مسلمانان ساکن اردوگاه‌های موقت در برمه در برابر گردباد ماهاسن در وضعیت آسیب‌پذیری هستند

صدها هزار نفر از ساکنان بخش‌هایی از مناطق ساحلی بنگلادش و برمه از بیم نزدیک شدن گردباد ماهاسن در حال ترک محل زندگی خود هستند.

پیش‌بینی مسیر و شدت گردباد ماهاسن به آسانی امکانپذیر نیست، ولی به نظر می‌رسد که این گردباد تا ۲۴ ساعت آینده از مناطق ساحلی کم‌ارتفاع در نزدیکی شهر چیتاگونگ بنگلادش عبور کند.

این نگرانی وجود دارد که زندگی ده‌ها هزار نفر از مسلمانان روهینگیا که در اردوگاه‌های موقت در مناطق کم‌ارتفاع برمه در ایالت راخین زندگی می‌کنند، در خطر باشد. این افراد نزدیک به یک سال پیش از خشونت‌های قومی در محل زندگی اصلی خود در برمه گریخته‌اند و بسیاری از آنها حاضر به ترک محل زندگی کنونی خود نیستند.

هلا مائونگ، یکی از ساکنان این اردوگاه‌های موقت گفت که مادر و دو دختر جوانش را در حملات بوداییان علیه مسلمانان از دست داده است و حاضر نیست که اکنون محل زندگی خود را تغییر دهد: "همه‌چیزم را از دست داده‌ام ... نمی‌خواهم جایی بروم. همینجا خواهم ماند. اگر قرار است بمیرم، می‌خواهم اینجا بمیرم."

مقامات برمه گفته‌اند که تاکنون بیش از ۱۵۰ هزار نفر از ساکنان مناطق کم‌ارتفاع ساحلی، محل زندگی خود را ترک کرده‌اند.

'تهدید جانی'

اداره هواشناسی بنگلادش اعلام کرده است که طوفان می‌تواند در مناطق ساحلی، امواجی به ارتفاع دو متر ایجاد کند و از ساکنان این مناطق خواسته شده است تا برای محافظت در برابر گردباد پناه بگیرند.

فرودگاه شهر کاکزبازار که در مسیر احتمالی گردباد قرار دارد، هم‌اکنون بسته است و فعالیت‌ها در فرودگاه شهر چیتاگونگ نیز تا چند ساعت آینده متوقف می‌شود.

دفتر سازمان ملل متحد برای هماهنگی امور بشردوستانه اعلام کرده است که به نظر می‌رسد تا حدی از شدت و قدرت گردباد ماهاسن کاسته شده است.

با این حال، این اداره اضافه کرده است که گردباد ماهاسن همچنان "تهدیدکننده جان" هشت میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در بنگلادش، برمه و شمال شرق هند است.

بیم آن می‌رود که دیروز (سه‌شنبه) دست‌کم ۵۰ نفر از مسلمان روهینگیا در غرب برمه زمانی که با قایق در حال ترک منطقه تحت‌تاثیر طوفان بودند، غرق شده باشند.

پنج سال پیش (سال ۲۰۰۸ میلادی) بر اثر گردباد نرگس در مناطق ساحلی برمه، بیش از ۱۰۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند و بسیاری از روستاهای منطقه تخریب شدند.

مطالب مرتبط