پدر حمزه اکرامزاده به عنوان اعتراض تالار دادگاه را ترک کرد

Image caption پیوندان همزه اکرامزاده به خودکُشی کردن او در زندان باور ندارند، زیرا می‌گویند در ‌اندام جنازه او نشانه هایی از شکنجه مشاهده شده است

روز ۱۵ مه دادگاه ناحیه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه محاکمه پرونده جنایی در رابطه به مرگ مرموز حمزه اکرامزاده، محبوس زندان شماره یک را به سبب خودداری پدر حمزه از شرکت در این محاکمه به عنوان اعتراض، به تعویق انداخت.

رستم میرزایف، قاضی پرونده گفت که محاکمه دادگاه که قرار بود روز چهارشنبه در بازداشتگاه موقتی شماره یک پشت درهای بسته آغاز شود، روز جمعه برگزار خواهد شد.

گلچهره خالمتاوا، وکیل مدافع خانواده اکرامزاده‌ گفت که قاضی اجازه داده است، از پیوندان حمزه اکرامزاده تنها فیض‌علی اکرام اف، پدر می‌تواند در دادگاه شرکت کند. به این سبب فیض‌علی اکرام اف به عنوان اعتراض به این قرار قاضی از شرکت در محاکمه دادگاهی بدون حضور علاقه‌مندان دیگر و به صورت بسته دایر شدن محاکمه، تالار دادگاه را ترک کرد که باعث لغو جلسه دادگاهی شده است.

پدر حمزه اکرامزاده، روز چهارشنبه ۱۵ مه در صحبت به بی بی سی گفت که می‌خواهد محاکمه دادگاه نه در ساختمان بازداشتگاه، بلکه در تالار دادگاه و با شرکت کلیه پیوندان و خبرنگاران برگزار شود.

وی افزود: “امروز قاضی تنها اجازه شرکت مرا در محاکمه داد و من مخالف چنین برگزاری محاکمه دادگاه هستم. من تقاضا دارم، محاکمه با شرکت خبرنگاران و تمام پیوندان خواهشمند در آن برگزار شود.”

آقای اکرام اف گفت که در غیر این صورت به برگزاری منصفانه محاکمه دادگاه باور نخواهد داشت.

قبل از آن که محاکمه دادگاه تعویق افتد، قاضی پرونده امروز ۱۵ مه از ورود خبرنگاران به محاکمه دادگاهی با بهانه نداشتن “اجازه ویژه” جلوگیری کرد.

محاکمه دادگاه در رابطه به مرگ مرموز حمزه اکرامزاده به دنبال شکایت پیوندان وی به دادستان کل تاجیکستان و تحقیقات این نهاد در باره این قضیه برگزار می‌شود.

پیوندان حمزه اکرامزاده باور دارند که او در نتیجه شکنجه در زندان جان خود را از دست داده است.

به گفته گلچهره خالمتاوا، وکیل مدافع اکرامزاده‌ها در محاکمه دادگاهی، پرونده جنایی علیه محمود اسماعیل اف، یکی از کارمندان زندان شماره یک شهر دوشنبه بر اساس ماده ۳۱۶ قانون کیفری تاجیکستان، یعنی سوءاستفاده از منصب رسیدگی خواهد شد.

فیض عالی یکی دیگر از وکلای مدافع است که در محاکمه دادگاهی پرونده از اکرامزاده‌ها دفاع خواهد کرد.

حمزه اکرامزاده ۲۰ سپتامبر سال ۲۰۱۲ در زندان شماره یک شهر دوشنبه درگذشت.

نخست دادستانی تحقیق مرگ این زندانی ۲۷ ساله را انجام داده و تشخیص پزشک قانونی وابسته به وزارت تندرستی تاجیکستان سبب مرگ او را خودکُشی عنوان کرده بود.

ولی پیوندان حمزه اکرامزاده گفتند که به خودکُشی کردن حمزه باور ندارند، زیرا می‌گویند در ‌اندام جنازه او نشانه هایی از شکنجه مشاهده شده است.

بعد از پافشاریهای زیاد پدر و براداران حمزه دادستان دوباره به این حادثه رسیدگی کرده و سه نفر از کارمندان زندان شماره یک را در سوءاستفاده از منصب متهم کرد.

اخیراً محاکمه‌های دادگاهی در رابطه به شکایت ساکنان از خشونت علیه پیوندانشان در زندانها و بازداشتگاهها در تاجیکستان افزایش یافته است.

در ماه مارس سال جاری دادگاه ناحیه سینای شهر دوشنبه حکم کرد که وزارت کشور تاجیکستان به خانواده سفرعلی سنگ اف که دو سال قبل در اثر شکنجه پلیس در بازداشتگاه جان داده بود، ۴۶.۵۰۰ سامانی غرامت بپردازد.

همچنین دادگاه ناحیه سینای این شهر در قضیه مشابهی میان وزارت عدلیه تاجیکستان و همسر اسماعیل بچه جان اف که در یکی از زندانهای این کشور در اثر شکنجه درگذشته بود، با مصالحه دادگاهی پایان داد و خانم بچه جان اوا با دریافت ۳۰ هزار سامانی از سوی این وزارت شکایت خود را از دادگاه بازپس گرفت.

این محاکمه‌ها از جمله اندک قضیه های دادگاهی در تاجیکستان در رابطه به اعمال خشونت بودند که به سود شاکیان آن حل شده‌اند.

مطالب مرتبط