مجمع عمومی سازمان ملل خواستار 'گذار سیاسی' در سوریه شد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نیویورک

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای علیه حکومت بشار اسد، خواهان "گذار سیاسی" در دمشق شده است.

این قطعنامه که الزام آور نیست به آسانی به تایید اعضا رسید اگرچه قطعنامه ای مشابه سال گذشته از حمایت بیشتری برخوردار شد.

روسیه یکی از مخالفان سرسخت این قطعنامه گفته محتوای آن جانبدارانه است و "به جنایاتی که شورشیان سوری مرتکب شده اند" به اندازه کافی نپرداخته است.

پیش نویس قطعنامه توسط کشورهای عرب ارائه شده و آمریکا نیز از حامیان اصلی بوده است.

سوریه می گوید این قطعنامه در تقابل با تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا و روسیه برای یافتن راه‌حلی سیاسی پایان بحران در این کشور است.

ایران نیز با این قطعنامه مخالفت کرده است.

محمد خزائی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد از اشاره‌نکردن این قطعنامه به حمله اخیر اسرائیل به مرکز نظامی‌ای در حومه دمشق انتقاد کرده است.

تسلیحات سنگین

قطعنامه سازمان ملل متحد "گذار سیاسی" را بهترین راه حل صلح آمیز برای خاتمه بحران است.

این قطعنامه در عین حال حکومت سوریه را به دلیل استفاده از تسلیحات سنگین علیه غیرنظامیان و آنچه "نقص سازمان‌یافته حقوق بشر و آزادی های بینادین" خوانده، به شدت محکوم کرده و از افزایش سریع تعداد تلفات" ابراز انزجار کرده است.

این سند همچنین از توسل احتمالی به سلاح‌های شیمیایی در سوریه ابراز نگرانی کرده و خواهان ورود بازرسان بین‌المللی به سوریه و تحقیقات جامع در این زمینه شده است.

قطعنامه مجمع عمومی خواستار حمایت اقتصادی فوری از کشورهای همسایه سوریه شده که ۱.۵ میلیون نفر آواره را در خود جای داده اند و هشدار داده اند که بیش از ۴ میلیون نفر داخل سوریه بی جا شده اند.

باربارا پلت خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل متحد می گوید ۱۰۷ کشور از این قطعنامه حمایت کرده اند در حالی که قطعنامه ای مشابه سال گذشته در سازمان ملل متحد با حمایت ۱۳۳ نفر تصویب شد.

به گفته خبرنگار بی بی سی پیشنهاددهندگان این طرح در پیش‌نویس‌های اولیه، آشکارا از شورشیان سوریه حمایت کرده بودند اما پس از انتقادها، آن را کمرنگ‌تر کردند و به ائتلاف مخالفان بشار اسد به عنوان "نماینده موثر مخالفان" برای گذار سیاسی اشاره کردند.

Image caption یک شورشی سوریه در حلب

سازمان ملل می‌گوید تلفات جنگ داخلی سوریه به ۸۰ هزار نفر رسیده است.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفته است فقط در سال میلادی جاری، یعنی در چهار ماه و نیم گذشته، ۲۰ هزار نفر در سوریه کشته شده‌اند.

بشار جعفری، نماینده سوریه در مقر سازمان ملل متحد، گفته است این قطعنامه "بحران را تشدید می‌کند، خشونت‌ها را در سوریه افزایش می‌دهد و رویه بین‌المللی خطرناکی بر جای خواهد گذاشت."

به گفته این نماینده حکومت سوریه، "این سند به مسلح‌کردن گروه‌های تروریستی در سوریه مشروعیت می‌بخشد و‌یک جناح مخالف خارجی را‌ غیرقانونی نماینده برحق مردم سوریه می‌خواند و به رسمیت می‌شناسد."

آمریکا و روسیه توافق کرده‌اند که برای رسیدن به راه‌حلی برای بحران سوریه، کنفرانسی برگزار شود که مکان و زمان آن هنوز اعلام نشده است.

الکساندر پانکین، نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل هم این قطعنامه را "یک‌طرفه" خوانده و گفته است که پیشنهاد صلح اخیر را خنثی می‌کند.

به گفته او، این قطعنامه همه مسئولیت آن‌چه در سوریه رخ می‌دهد را به عهده حکومت سوریه می‌اندازد و این خلاف واقعیت‌های واضح است."

با این حال رزماری دی‌کارلو، نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل، گفته است که این قطع‌نامه با پیشنهاد آمریکا و روسیه برای سوریه "هم‌خوانی دارد".

حمله‌های انتحاری شورشیان به زندان حلب

ساعاتی پیش از تصویب این قطعنامه در نیویورک، در پی تلاش نیروهای شورشی سوریه برای حمله به زندان اصلی حلب، درگیری‌های سنگینی در اطراف این شهر در شمال سوریه رخ داد.

منابع نزدیک به مخالفان سوری گفته‌اند که شورشیان با انفجارهای انتحاری، از طریق کوبیدن خودروهای بمب‌گذاری‌شده سعی کرده‌اند در دیوار این زندان رخنه ایجاد کنند.

حدود ۴ هزار زندانی در این زندان نگهداری می‌شوند.

یک نماینده مستقل مجلس سوریه، بشیر یازجی، به بی‌بی‌سی گفته است که شورشیان در پی تخریب حلب و دمشق بوده‌اند، همان‌طور که پیش‌تر حمص را تخریب کرده‌اند.

مطالب مرتبط