چه بلایی سر هزار جفت کفش ایملدا مارکوس آمد؟

Image caption از مشهورترین دارایی های خانم مارکوس، یک هزار جفت کفش او بود

ایملدا مارکوس، نامی است که همواره ثروت، حرص و طمع و افراط و تفریط را به یاد می آورد.

در طول بیست سالی که همسرش فردیناند مارکوس، رئیس جمهوری فیلیپین بود، او مجموعه بزرگی از آثار هنری، جواهرات، املاک و مشهورتر از همه دست کم یک هزار جفت کفش جمع آوری کرد.

نقاشی های ون گوگ، سزان، رامبراند، رافائل و میکل آنژ از جمله این مجموعه بود. او همچنین خانه های مجللی در آمریکا و فیلیپین داشت.

خانواده مارکوس با داشتن اشیاء نقره نفیس، گردنبندهای طلا وتاج های برلیان، بهترین و با ارزش ترین آثار نفیس جهان را جمع آوری کرده بودند.

هنگامی که در سال ۱۹۸۶ انقلاب مردمی فیلیپین به سرنگونی حکومت فردیناند مارکوس انجامید، بازرسان فیلیپینی ثروت این زوج را حدود ۱۰ میلیارد دلار تخمین زدند.

کورازن آکینو، جانشین فردیناند مارکوس کمیسیون ویژه ای را مامور بازگرداندن ثروت خانواده مارکوس به صندوق دولت کرد. ولی تا کنون که بیست و پنج سال از سقوط حکومت آقای مارکوس می گذرد، تنها سرنوشت چهار میلیارد دلار از این ثروت معلوم شده است.

Image caption چهار تابلوی نقاشی گمشده متعلق به خانم مارکوس، نزد ویلما باتیستا منشی سابق او کشف شد

این سئوال پیش می آید که بر سر بقیه مجموعه باارزش او چه آمده است؟

این سئوال، یک بار دیگر در اواخر سال گذشته میلادی و هنگامی مطرح شد که دادگاهی در نیویورک، ویلما باتیستا، یکی از دستیاران سابق خانم مارکوس را متهم به فروش غیرقانونی یک تابلوی نقاشی اثر مونه کرد.

متعاقبا معلوم شد که سه تابلوی نقاشی مشهور دیگر نیز در اختیار اوست.

مقامات کمیسیون ویژه اظهار داشتند که این چهار تابلو از جمله ۱۴۶ تابلوی نقاشی است که زمانی فردیناند مارکوس و همسرش مالک آن بودند ولی رد پای آنها به دست نیامده است.

کفش ها و سهام

ولی کلکسیون کفش های خانم مارکوس در اختیار دولت فیلیپین است و عکس کفش های مارک دار و گران قیمتش که پس از فرار فردیناند مارکوس و همسرش به هاوایی، به جا مانده بود، به صورت نماد زندگی اشرافی و تجملی این زوج در آمده است.

بسیاری از این کفش ها اکنون در موزه ای در ماریکانا، در شمال مانیل که به دوختن کفش های گران قیمت شهرت دارد، به نمایش درآمده است.

Image caption ایملدا مارکوس و دختر و پسرش هنوز در صحنه سیاسی فیلیپین فعالیت دارند

بقیه این کفش ها همراه با چند لباس شب نشینی خانم مارکوس در موزه ملی دیده می شود.

این خبر که در ماه سپتامبر گذشته موریانه به بیشتر مجموعه این موزه آسیب رسانده است، موجب اعتراض مردم شد.

ولی اگر چه این کفش ها ولباس ها از نظر تاریخی مهمند، ارزش مالی زیادی ندارند.

کمیسیون ویژه، توجه خود را به اشیاء گرانبهاتر معطوف کرده و توانسته خانه‌های متعلق به ایملدا مارکوس در نیویورک را همراه با اوراق سهام به ارزش میلیون ها دلار به فروش رسانده و ۶۰۰ میلیون دلار از حساب های خانواده مارکوس در بانک های سوئیس را نیز ضبط کند.

یک تاج با نگین های یاقوت و الماس نیز در صندوقی در بانک مرکزی سوئیس کشف شده که ارزش آن بیش از ۸ میلیون دلار است.

ولی آندره باتیستا، رئیس کمیسیون ویژه می گوید هنوز از سرنوشت بسیاری از اشیاء گرانبها بخصوص تابلوهای نقاشی خبری در دست نیست و این تابلوها می توانند هر جایی باشند.

رابرت سیسون، وکیل خانم مارکوس می گوید از تعداد دقیق اشیاء قیمتی که هنوز در اختیار خانواده مارکوس است بی اطلاع است و اضافه می کند که روش کمیسیون ویژه، راه درست برای بررسی این موضوع نیست.

او می گوید کمیسیون، ثروت خانواده مارکوس را توقیف می کند در حالی که این کار از نظر قانونی درست نیست. او می افزاید:" فردیناند مارکوس قبل از این که رئیس جمهور شود طلا خرید و فروش می کرد و از این راه ثروت خود را به دست آورده بود."

وکیل خانم مارکوس خاطر نشان می سازد که با وجود شایعات زیادی که در باره اقامه دعوی علیه خانواده مارکوس شنیده می شود هیچ یک از اعضای این خانواده در دادگاه محکوم نشده اند.

ولی آندره باتیستا، در دفاع از اقدام کمیسیون ویژه به رأی دادگاه عالی در سال ۲۰۰۳ اشاره می کند که در آن گفته شده بجز ۳۲۰ هزار دلار، بقیه ثروت خانواده مارکوس به طور غیرقانونی به دست آمده است.

ولی ماموریت آقای باتیستا آسان نبوده و این تنها به خاطر مشکل پیدا کردن تابلوهای نقاشی نیست.

کمیسیون ویژه شهرت خوبی ندارد و اعضای سابق این کمیسیون متهم به فساد شده اند. آقای باتیستا قبول دارد که این کمیسیون به حمایت مردم احتیاج دارد ولی از این حمایت مطمئن نیست.

نظام قانونی فیلیپین نیز بسیار کند است و بسیاری از پرونده های قانونی علیه خانواده مارکوس و نزدیکان آنان، پس از سالها هنوز در دادگاه به جریان نیفتاده است.

ولی یک عامل مهم دیگر نیز کار کمیسیون را مشکل کرده است چون خانواده مارکوس یک بار دیگر به صورت یک نیروی سیاسی درآمده اند.

ایملدا مارکوس عضو کنگره فیلیپین است و دختر وی یک فرماندار محلی است. بانگ بانگ، پسر او نیز سناتور قابل احترامی است که برای احراز پست ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ شانس زیادی دارد.

با توجه به این عوامل، جای تعجب نیست اگر آقای باتیستا می خواهد کمیسیون ویژه را تعطیل کند. البته او هنوز حاضر به اعتراف به شکست نیست و می گوید وزارت دادگستری به تحقیقات ادامه خواهد داد.

اولویت های تازه

Image caption گلوریا آرویو، رئیس جمهوری سابق فیلیپین با یک محاکمه طولانی در ارتباط با فساد روبروست

اکنون توجهات به گلوریا آرویو، رئیس جمهوری پیشین و اتهام ثروت غیرقانونی او جلب شده است.

خانم آرویو، که در سال ۲۰۱۰ از ریاست جمهوری کناره گیری کرد، هم اکنون با اتهام فساد و یک رشته کارهای خلاف دیگر مواجه است. پیش بینی می شود محاکمه او بسیار طولانی و پرهزینه باشد.

شاید تمام اشیاء مجموعه گرانبهای خانم مارکوس هرگز پیدا نشود و تابلوهای نفیس در مجموعه های خصوصی و صندوق بانک ها در سراسر جهان باقی بماند.

شخص خانم مارکوس که اکنون هشتاد و چند ساله است هنوز مانند همیشه قوی و خوش لباس است و اشیاء هنری جمع آوری می کند.

در جریان مصاحبه از او درخواست کردم که عکسی به عنوان یادگاری با او بردارم.

برای گرفتن عکس ما در کنار یک تابلوی نقاشی ایستادیم. از او پرسیدم که این تابلو اثر پیکاسو است؟ و او با غرور پاسخ داد:" بله."

مطالب مرتبط