درخواست شرکت نفتی بی پی برای میانجی‌‌گری نخست وزیر بریتانیا

Image caption بی پی با پذیرفتن مسوولیت آلودگی گسترده ناشی از نشت نفت خام، رقمی معادل ٧.٨ میلیارد دلار برای جبران خسارت تخصیص داده است

شرکت نفتی بی ‌پی از دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا خواسته است که در ماجرای جبران خسارت شرکتهای آمریکایی برای آلودگی نفتی خلیج مکزیک در سال ٢٠١٠ به نفع بی پی دخالت کند.

شرکت بی پی می گوید شرکتهای آمریکایی خسارت دیده از سیستم موجود برای جبران خسارات وارده سوءء استفاده می کنند و امیدوار است که آقای کامرون این موضوع را با دولت آمریکا در میان بگذارد.

یازده نفر در حادثه انفجار در یک چاه نفتی در اعماق خلیج مکزیک کشته شدند و تخمین زده شده است که چهار میلیون بشکه نفت خام پس از انفجار به داخل خلیج مکزیک نشت کرد. بهره برداری از این چاه در دست شرکت بی پی بود.

بی پی در سال گذشته میلادی با پذیرفتن مسوولیت انفجار و آلودگی گسترده دریا و سواحل جنوب شرقی آمریکا ناشی از نشت نفت خام، رقمی معادل ٧.٨ میلیارد دلار برای جبران خسارت تخصیص داده است.

اما اکنون به نظر می رسد که رقم نهایی قابل پرداخت به مراتب بیشتر از مبلغ تخصیص داده شده خواهد بود.

یک منبع در داخل شرکت بی پی به بی بی سی گفته است آن شرکت ناچار شده مبالغی بالایی را به عنوان خسارت به شرکتها و اشخاص آمریکایی پرداخت کند که معتقد است ناشی از زیاده خواهی مدعیان آمریکایی، و نه جبران خسارت واقعی است.

بی پی سال گذشته به حدود یکصدهزار فرد و شرکت تجاری، از جمله ماهیگیران و صاحبان رستوران در جنوب شرق آمریکا که گفته بودند در اثر آلودگی نفتی خسارت دیده اند، غرامت پرداخت کرده است.

این شرکت اینک از نخست وزیر بریتانیا خواسته است که دولت آمریکا را به دخالت در این ماجرا ترغیب کنند.

بی پی همچنین همراه با شرکتهای نفتی شل و استات‌اویل متهم به توطئه برای بالا نگهداشتن مصنوعی قیمتهای نفت است.

هر سه شرکت اتهام توطئه را رد می کنند اما دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفته است "شدیدا نگران" این وضعیت است.

مطالب مرتبط