شهرداری دوشنبه درخواست مسولان "ماورالنهر" را برای تجمع رد کرد

Image caption اموال شرکت “ماوراالنهر” در سال 2012 محکوم به حبس شد

شهرداری دوشنبه به درخواست مسئولان شرکت “ماورالنهر” برای تجمع در پایتخت پاسخ رد داده است.

شوکت سعیداف، سخنگوی شهرداری، روز پنج‌شنبه‌ ۱۶ مه به بی بی سی در این باره گفت: “صبح امروز مسئولان این شرکت پاسخ شهرداری را دریافت کردند که در آن گفته می‌شود که بنا به ماده‌های علی‌حده قانون جمهوری تاجیکستان در باره مجلسها، گردهماییها و راهپیماییها، از گردهمایی منع شدند.”

آقای سعیداف شرح نداده است که در این نامه درباره کدام "ماده‌های علی‌حده قانون" سخن گفته شده است.

پیش از این گزارش شده بود که سرمایه‌گذاران شرکت “ماورالنهر” روز ۱۴ مه با ارسال نامه‌ای از شهرداری درخواست برگزاری یک گردهمایی نزدیک پارلمان تاجیکستان، برای تقاضای رهایی اموال شرکت "ماوراالنهر" از حبس و اجازه ادامه‌ ساختمان منازل ناتمام آن کرده بودند.

جوره بیگ آخونداف، رئیس اجرائیه این شرکت و برادر توره بیگ آخونداف، رئیس زندانی این شرکت به خبرنگاران گفته است که قرار بود در این همایش حدود ۸۰۰ نفر از ساکنان پایتخت که در طرح بنیاد منازل توسط این شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌اند، گردهم بیایند.

Image caption جوره بیک آخون اف در تابستان سال گذشته به 14 سال زندان محکوم شد

دادگاه عالی تاجیکستان در تابستان سال ۲۰۱۲ توره بیگ آخونداف، رئیس شرکت “ماوراالنهر” را برای ۱۴ سال محکوم به زندان و اموال شرکت را به مصادره محکوم کرده بود.

دادگاه او را در “تصرف اموال از راه فریب” و فعالیت غیرمجاز و رساندن خسارات به مشتریان مجرم شناخت.

اما کارشناسان می‌گویند که در گذشته “ماوراالنهر” بزرگترین شرکت ساختمانی مسکن در تاجیکستان محسوب می‌شد و ارزش منازل ساخته شده توسط آن در مقایسه‌ با شرکتهای دیگر ارزانتر بود.

این احتمال نیز وجود دارد که این ماجرا یک عمل طرح ریزی شده و به سود شرکتهای دیگر مشغول ساختمان مسکن در دوشنبه باشد.

از سوی دیگر گفته می‌شود که بسیاری از صاحبان شرکتهای ساختمانی که در پنج سال اخیر مشغول بنیاد منازل مسکونی در شهر دوشنبه هستند، از جمله پیوندان مقامات بلندپایه تاجیکستان بوده‌اند.