گزارش اتحادیه اروپا در مورد خشونت علیه همجسنگرایان

تظاهرات علیه آزار همجنسگرایان
Image caption در کشورهای اروپایی تظاهراتی علیه آزار و توهین به همجسنگرایان برگزار شده است

تعداد قابل توجهی از همجنسگرایان اروپایی در معرض خشونت قرار گرفته‌اند.

آژانس حقوق بنیادین اتحادیه اروپا در پژوهشی پیرامون برخورد اجتماعی با همجنسگرایان دریافته است که یک چهارم از نود و سه هزار پرسش شونده در کشورهای عضو اتحادیه و نیز در کرواسی گفته‌اند که طی پنج سال گذشته، به خاطر گرایش جنسی خود، دست کم یک بار در معرض حمله یا تهدید و آزار خشونت آمیز قرار گرفته‌اند.

همجنسگرایان جوان‌تر و کم درآمدتر بیش از سایرین در معرض تبعیض قرار داشته‌اند.

آژانس حقوق بنیادین اتحادیه اروپا گفته است که بررسی انجام شده، جامع ترین پژوهش در نوع خود بوده است.

روز جمعه روز بین‌المللی اعتراض علیه همجنسگراستیزی و تراجنس‌ستیزی نام گذاری شده است.

به این مناسبت، سیصد تن از سیاستمداران و کارشناسان در اجلاسی در لاهه، هلند، شرکت کرده‌اند تا خشونت علیه همجنس گرایان و چگونگی برخورد با آن را بررسی کنند.

به گزارش آنا هولیگن، خبرنگار بی‌بی‌سی در لاهه، پژوهش انجام شده توسط آژانس حقوق بنیادین اتحادیه اروپا نشان دهنده روندهای نگران کننده ای است.

تبعیض گزارش نشده

مدیر این آژانس می‌گوید که چالش‌های عظیمی در راه مقابله با تبعیض علیه همجنسگرایان در اتحادیه اروپا وجود دارد.

پژوهش این نهاد که به صورت پرسشنامه آنلاین صورت گرفته، از همجنسگرایان زن و مرد و تراجنسیتی‌ها پرسیده که آیا طی پنج سال گذشته، به دلیل گرایش جنسی خود با تبعیض، خشونت، آزار و اهانت لفظی مواجه شده اند؟

حدود ٢٦ درصد از پرسش شوندگان گفتند که چنین تجربه‌هایی داشته‌اند.

بسیاری از این حملات در اماکن عمومی روی داد و معمولا بیش از یک نفر نیز در این حمله مشارکت داشته است. معمولا مهاجمان مرد بودند.

بیش از نیمی از کسانی که هدف آزار قرار گرفته‌اند گفتند که این موارد را به پلیس گزارش نکردند زیرا معتقد بودند که نتیجه‌ای نخواهد داشت و اقدامی صورت نخواهد گرفت.

نیمی از پرسش‌شوندگان نیز گفتند که احساس می‌کنند طی یک سال قبل از انجام پژوهش هدف تبعیض قرار گرفته‌اند هر چند نود درصد آنان این نوع تبعیض ها را گزارش نکردند.

حدود بیست درصد از پرسش‌شوندگان همجنسگرا و دوجنسگرا و بیست و نه درصد از تراجنسیتی‌ها گفتند که در محل کار و یا هنگام کاریابی با تبعیض مواجه بوده‌اند.

دو سوم از پرسش‌شوندگان هم گفتند که هنگام تحصیل در مدرسه، سعی می‌کردند گرایش جنسی خود را پنهان نگاه دارند.

آژانس حقوق بنیادین اتحادیه اروپا امیدوار است که نتایج این پژوهش به سیاستگذاران کمک کند تا اقدامات مناسب‌تری را در مورد حفظ حقوق همجنسگرایان به عمل آورند.

توهین

جان ون بروگل، مرد همجنسگرای هلندی، به بی‌بی‌سی گفته است که با مطالعه این گزارش، از ابعاد وسیع مشکل همجنسگرایان متعجب شده است.

او خود دو بار در طول زندگی در معرض توهین و آزار قرار گرفته است.

آقای ون بروگل گفت که در سن هفده سالگی، همجسنگرایی خود را آشکار کرد و در آن زمان بهترین دوستش دیگر با او صحبت نکرد هر چند افراد دیگر، از جمله اعضای خانواده، این موضوع را به سادگی قبول کردند.

در سال‌های دبیرستان هم کسی به او توهین نکرد.

این مرد هلندی از مقامات اتحادیه اروپا خواسته است تا جرایم مرتبط با همجنسگرایان را مورد توجه جدی قرار دهند و توصیه کرده است که اتحادیه اروپا کشورهایی را که آزار همجنسگرایان را تحمل می‌کنند، هدف تحریم قرار دهد.

مطالب مرتبط