انفجار در مسجد سنی‌ها در عراق تلفات سنگینی بر جای گذاشت

انفجار در کربلا
Image caption تا کنون بیشتر حملات علیه مراکز شیعیان صورت گرفته بود

انفجار در برابر مسجد سنی‌ها در عراق تلفات سنگینی به بار آورده است.

روز جمعه، ٢٧ اردیبهشت (١٧ مه)، پلیس عراق اعلام کرد که در مقابل مسجدی در شهر بعقوبه، واقع در ٥٠ کیلومتری شمال شرق بغداد، دو انفجار روی داده که در اثر آن، دست‌کم ۴۰ نفر کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شده‌اند.

نخستین انفجار هنگامی روی داد که در پایان مراسم نماز جمعه، نمازگزاران در حال خروج از مسجد بودند.

پس از انفجار اول و درحالی که ده‌ها نفر برای کمک به حادثه‌دیدگان در محل اجتماع کرده بودند، بمب دوم هم منفجر شد.

نحوه انجام این عملیات نشان می‌دهد که طراحان این حمله درصدد بوده‌اند بیشترین تلفات را وارد کنند.

این بمب‌گذاری در پی انفجار روز پنجشنبه در حسینیه الزهرا، از مراکز مذهبی شیعیان در کرکوک گزارش می‌شود که در اثر آن ۱۲ تن جان خود را از دست دادند.

روز پنجشنبه همچنین سه اتومبیل بمب‌گذاری شده در یکی از محله‌های عمدتا شیعه‌نشین بغداد منفجر شد و 10 نفر را کشت و برادر یک نماینده سنی‌مذهب پارلمان عراق هم در اثر تیراندازی افراد مسلح به قتل رسید.

Image caption فرقه‌ای شدن جنگ داخلی سوریه توازن شکننده فرقه‌ای در عراق را به مخاطره انداخته است

از حدود یک ماه پیش که ماموران امنیتی عراق به گروهی از معترضان سنی در شهر کرکوک حمله کردند، حمله به مساجد شیعیان و سنی‌ها و همچنین ماموران امنیتی و شیوخ قبایل شدت گرفته است.

تاکنون بیشترین حملات به مراکز مذهبی شیعیان روی داده است.

در حالی که برخی گروه‌های سنی در عراق، دولت را به تبعیض علیه سنی‌ها متهم می‌کنند، حمله کرکوک نگرانی در مورد خطر بروز دوباره یک جنگ فرقه‌ای تمام عیار در عراق را افزایش داده است.

شیعیان اکثریت جمعیت عراق را تشکیل می‌دهند و گروه‌های سیاسی شیعه بیشترین سهم را در پارلمان و دولت این کشور در اختیار دارند.

در فوریه سال ٢٠٠٦ میلادی، بمب‌گذاری در حرم عسکری در سامرا، از اماکن زیارتی شیعیان، به یک دوره خشونت فرقه‌ای منجر شد که صدها کشته برجای گذاشت و باعث آوارگی چند هزار نفر شد.

در ماه‌های اخیر، بحران سیاسی و بروز جنگ داخلی در سوریه زمینه برخوردهای فرقه‌ای را در عراق هم فراهم کرده است.

در سوریه، حکومت در اختیار پیروان آئین علوی قرار دارد که خود را از فرقه‌های شیعی می‌دانند در حالی که اکثریت قابل توجهی از جمعیت آن کشور را سنی‌ها تشکیل می دهند.

شدت گرفتن خشونت در جنگ داخلی سوریه زمینه فعالیت گروه‌های تندرو سنی را فراهم کرده که هدف خود را ایجاد نظام اسلامی و اجرای قوانین شرعی در سوریه اعلام کرده‌اند.

مطالب مرتبط