اعتراض یهودیان سنتگرای اسرائیل به احضار به خدمت سربازی

چند هزار یهودی سنتگرا در اعتراض به طرح فراخوانی آنان به خدمت سربازی در بیت المقدس دست به اعتراض زده‌اند.

براساس گزارش‌های دریافتی معترضان با پرتاب بطری، سنگ و نارنجک های دودزا به سوی پلیس، مخالفت خود را با لغو قانون معافیت نظام وظیفه یهودیان سنتگرا نشان دادند.

گفته شده که تعدادی از ماموران پلیس و معترضان زخمی شده اند و پلیس شماری از معترضان را بازداشت کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه معترضان با سردادن شعار"تورات برتر از هر چیز" و "ارتش نباید دانش آموزان را از تحصیل در مدارس مذهبی دور کند" مخالفت خود را با هر گونه تغییری در قانون معافیت خدمت نظام وظیفه نشان دادند.

در حال حاضر یهودیان سنتگرا تا زمانی که در مدارس مذهبی یا یشیوا مشغول به تحصیل هستند از معافیت از خدمت سربازی برخوردارند.

اسرائیلی های سکولار با این معافیت مخالف هستند.

Image caption با تصویب قانون جدید یهودیان سنتگرا هم به خدمت سربازی اعزام خواهند شد

خدمت نظام وظیفه برای اکثر اسرائیلی‌های بالای ۱۸ سال اجباری است. این دوره برای مردان ۳ سال و برای زنان ۲ سال است.

اما بسیاری از یهودیان افراطی بخش اعظمی از دوران زندگی خود را صرف مطالعات مذهبی می‌کنند و به همین دلیل، به خدمت نظام وظیفه احضار نمی‌شوند.

مسئله معافیت یهودیان سنتگرا از سربازی از جمله موضوع‌های مهم در تبلیغات انتخابات پارلمانی اخیر در اسرائیل بود. احزاب میانه‌رو و سکولار که خواستار اعزام دانش آموزان مدارس مذهبی به خدمت سربازی بودند، توانستند با دستیابی به تعداد قابل توجهی از کرسی های پارلمان، به دولت ائتلافی راه یابند.

معافیت یهودیان سنتگرا از خدمت سربازی به سال ۱۹۴۸ میلادی یعنی زمان ایجاد کشور اسرائیل برمی گردد.

یهودیان سنتگرا در حال حاضر ۱۰ درصد از جمعیت اسرائیل را تشکیل می دهند.

در سال ۲۰۱۱ میلادی برآوردهای انجام شده نشان داد که حدود ۳۷ هزار یهودی سنتگرا در مدارس مذهبی به تحصیل مشغول هستند و به این ترتیب، به خدمت سربازی نمی‌روند.

سال گذشته دادگاه عالی اسرائیل اعلام کرد که معافیت اعمال شده برخلاف قانون اساسی است و از ایجاد طرح هایی برای تصویب قانون جدیدی در این مورد خبر داد.

مطالب مرتبط