انتقاد آمریکا از ارسال تسلیحات روسی به سوریه

Image caption سوریه می تواند از موشک‌های ضدکشتی یاخونت برای مقابله با محاصره دریایی احتمالی خود استفاده کند

آمریکا از روسیه به علت ارسال موشک های ضدکشتی به سوریه انتقاد کرده است.

ژنرال مارتین دمپسی، فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا جمعه در یک کنفرانس خبری از اقدام روسیه که به تلاش مشترک این کشور و ایالات متحده برای پایان خونریزی در سوریه آسیب می زند، انتقاد کرد.

به گفته ژنرال دمپسی این تصمیم حکومت بشار اسد را "جسورتر" می کند و باعث طولانی تر شدن بحران می شود.

روزنامه نیویورک تایمز جمعه گزارش کرد که روسیه یک محموله از موشک های ضد کشتی یاخونت را در اختیار حکومت سوریه قرار داده است.

همزمان، فرانسه با شرکت ایران در یک کنفرانس بین المللی که قرار است ماه آینده برای بررسی راه های پایان خشونت های سوریه برگزار شود، مخالفت کرده است.

وزیران خارجه روسیه و آمریکا هفته گذشته توافق خود را برای برگزاری این کنفرانس اعلام کرده بودند.

روسیه خواهان شرکت ایران در این اجلاس شده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که کشورهایی که دارای نقشی در سوریه هستند، از جمله ایران باید به این اجلاس دعوت شوند.

همزمان، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از افزایش تعداد پناهجویان سوری به بیشتر از یک و نیم میلیون نفر خبر داده است.

بر اساس بیانیه این نهاد بین المللی، بیشتر افرادی که از جنگ داخلی در سوریه گریخته اند، در لبنان و اردن پناه گرفته اند ولی از آنجایی که همه آنها هنوز ثبت نام نشده اند، رقم واقعی پناهجویان می تواند بیشتر از عدد اعلام شده باشد.

بر این اساس، چهار میلیون و دویست و پنجاه هزار آواره داخلی نیز در سوریه از خانه های خود گریخته اند.

سازمان ملل متحد بر این باور است که بیشتر از ۸۰ هزار نفر در ناآرامی های دو سال گذشته سوریه جان خود را از دست داده اند.

موشک های یاخونت

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی روزانه این وزارتخانه گفت ایالات متحده از ارسال محموله جدید موشک های ضد کشتی به سوریه بی اطلاع است.

اما ساعتی بعد ژنرال دمپسی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا از چنین اقدامی انتقاد کرد.

آقای هیگل نیز از روسیه خواست در اعطای کمک نظامی به سوریه تجدید نظر کند.

آقای هیگل گفت: "آن چه ما نمی خواهیم رخ دهد و آن چه روس ها نمی خواهند رخ دهد، رسیدن سوریه به وضعیتی است که شاهد یک جنگ منطقه ای در خاورمیانه باشیم."

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده است که روسیه اقدام به ارسال "موشک های ضد کشتی" به سوریه کرده است.

این روزنامه به نقل از مقامات آمریکایی که نامی از آنها برده نشده گفته از این موشک ها می توان برای مقابله با هر گونه مداخله نظامی خارجی در سوریه استفاده کرد.

براساس گزارش نیویورک تایمز، محموله اخیر شامل موشک های پیشرفته یاخونت با برد ۲۹۰ کیلومتر است. این موشک‌ها که بیش از ۶ متر طول دارند قادر به حمل دو نوع کلاهک انفجاری و یا ضد زره هستند.

نه به ایران

فرانسه اعلام کرده است که در صورت شرکت ایران در کنفرانس بین المللی سوریه، با برگزاری این نشست مخالفت خواهد کرد.

فیلیپ لالیو، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز جمعه در پاریس گفت: "آن چه در معرض خطر است، ثبات منطقه ای است و ما نمی دانیم چگونه یک کشوری که خود تهدیدی برای این ثبات است می تواند در این نشست شرکت کند."

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که جمعه در نیویورک با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار کرد، خواستار این شد که تاریخ و زمان برگزاری این کنفرانس هر چه زودتر مشخص شود.

آقای لاوروف همچنین بر شرکت ایران در این نشست تاکید کرد.

آقای لاوروف گفت: "موضع روسیه این است که همه کشورهای همسایه، ایران، عربستان سعودی، و همه شرکت کنندگان در اجلاس اول در ژنو باید دعوت شوند."

این در حالی است که هنوز موافقت طرفین درگیری در سوریه به شرکت در این اجلاس اعلام نشده است.

منابع دیپلماتیک در سازمان ملل متحد می گویند این کنفرانس احتمالا بین دهم تا پانزدهم ژوئن برگزار می شود ولی مشخص شدن تاریخ قطعی آن به تصمیم مخالفان حکومت بشار اسد بستگی دارد.

نشست تابستان گذشته در ژنو با توافق قدرت های جهانی با تشکیل یک حکومت انتقالی در سوریه همراه بود.

اما روسیه و آمریکا بر سر لزوم برکناری بشار اسد از قدرت توافق ندارند.

مطالب مرتبط