تونس تجمع یک گروه سلفی را ممنوع کرد

سخنگوی انصار الشریعه
Image caption سخنگوی انصار الشریعه: ما برای نشر کلام خدا از حکومت مجوز نمی‌گیریم

دولت تونس تجمع گروه انصار الشریعه را ممنوع اعلام کرده ولی این گروه اسلام‌گرای تندرو گفته است که با این وجود تجمع خود را برگزار می‌کند.

گروه "انصار الشریعه" که گرایش سلفی دارد، قصد داشت در شهر قیروان تجمعی برگزار کند.

دولت تونس گفته است که این گروه "به نهادهای دولتی توهین کرده و "تهدیدی برای امنیت عمومی" است.

این گروه سلفی پیش‌تر وعده داده بود که این تجمع را با وجود مخالفت احتمالی دولت، برگزار کند و به دولت هشدار داده که مسئول هرگونه خشونت احتمالی است.

از زمان قیام سال ۲۰۱۱ در تونس، این کشور شاهد برخوردهای متعددی بین حکومت و اسلام‌گرایان تندرو بوده است.

در بیانیه دولت تونس آمده است: "وزارت کشور تصمیم گرفته تجمع گروه انصار الشریعه را که به نهادهای دولتی توهین کرده، تشویق به خشونت علیه آنها کرده، و امنیت عمومی را تهدید کرده است، ممنوع کند."

روز جمعه ۱۷ مه - ۱۷ اردیبهشت، پلیس تونس مسیرهای شهر قیروان در مرکز تونس را مسدود کرد و جلوی ورود صدها نفر را به این شهر گرفت.

Image caption فعالان حقوق زن در تونس می‌گویند نگران قدرت‌گرفتن اسلام‌گرایان تندرو هستند

هفته گذشته راشد غنوشی که رئیس حزب اسلام‌گرای میانه‌روی "نهضت" است هشدار داده بود که دولت تونس به گردهمایی سالانه این گروه سلفی اجازه برگزاری نمی‌دهد.

حزب نهضت در ائتلاف با دو حزب غیر دینی دیگر، دولت را در دست دارد و قول داده است که نه الکل را ممنوع کند و نه حجاب را اجباری.

گروه تندرو "انصار الشریعه"، خشمگین از این موضع‌گیری آقای غنوشی وعده داده که این تجمع را به هر حال برگزار می‌کند.

سیف‌الدین رایس، سخنگوی این گروه، روز پنج‌شنبه گفت: "ما برای نشر کلام خدا از حکومت مجوز نمی‌گیریم. و درباره هرگونه مداخله پلیس برای جلوگیری از این تجمع، هشدار می‌دهیم."

در پی سرنگونی زین‌العابدین بن‌علی در ژانویه سال ۲۰۱۱، حزب اسلام‌گرای النهضت در انتخابات پیروز شد ولی سلفی‌های تونس، خواستار اجرای قوانین اسلامی سخت‌گیرانه‌تری در این کشور هستند.

سلفی‌ها در پی اجرای 'شریعت'

سلفی‌ها خواستار اجرای قانون شریعت در تونس هستند و به محصولات هنری که آنان می‌گویند کفرآمیز هستند، اعتراض کرده‌اند.

از جمله یک سال پیش نمایش فیلم "پرسپولیس" ساخته مرجان ساتراپی، موجی از اعتراضات را در تونس بر انگیخت.

Image caption بازداشت یکی از معترضان اسلام‌گرا در تونس در جریان تظاهرات علیه نمایش فیلم "پرسپولیس"‌‏

در این اعتراضات، چند صدنفر از اسلام‌گرایان خشمگین به دفتر تلویزیون "نسمه" حمله برده و همچنین در خانه مدیر این شبکه تلویزیونی تونسی، چند بمب آتشزا انداخته بودند.

برخی از محافل دینی، فعالان سیاسی و کاربران اینترنتی در تونس، این فیلم را "کفرآمیز" دانسته بودند زیرا در صحنه‌ای از آن خداوند "تجسد" پیدا کرده که به گفته آنان، "نمونه‌ای از شرک" است.

در صحنه‌ای از فیلم، دختر ایرانی قهرمان فیلم که در حیرت و درماندگی گرفتار شده، از خدا راهنمایی می‌خواهد و در فیلم دیده می‌شود که خداوند در هیکل پیرمردی سفیدموی و مهربان بر دختر جوان ظاهر می‌شود و او را راهنمایی می‌کند.

پس از آن دادگاهی در تونس، نبیل قروی، مدیر شبکه تلویزیونی "نسمه" را به دلیل پخش این انیمیشن سینمایی، به پرداخت ۲۴۰۰ دینار تونس برابر حدود ۱۵۵۰ دلار محکوم کرد.

مطالب مرتبط