ادامه حملات مرگبار در عراق

در چهارمین روز از حملات مرگبار در عراق دست کم هفت نفر کشته شد‌ه‌اند.

در یکی از خشونت‌بارترین حملات، مردان مسلح به خانه یکی از افراد پلیس ضد تروریسم بغداد حمله کردند و پنج نفر از جمله خود این پلیس و اعضای خانواده‌اش را در خواب کشتند.

حملات مرگبار در عراق در حالی ادامه دارد که سیاستمداران این کشور در پی انفجارهای روز گذشته (جمعه، ۲۷ اردیبهشت) خواهان برقراری آرامش شده‌اند.

انفجارهای روز جمعه عراق شدیدترین خشونت های فرقه‌ای این کشور طی چند ماه اخیر را به بار آورد.

طی این روز، دست کم ۶۰ نفر در سه مورد بمب‌گذاری در مناطق سنی‌نشین بغداد و اطراف آن کشته شدند.

در اولین حمله در بعقوبه در شمال بغداد ۴۱ نفر در اثر انفجار دو بمب در بیرون یک مسجد متعلق به سنی‌ها کشته شدند. پس از آن نیز پلیس گفت دست کم هشت نفر در یک مراسم ترحیم و ۱۴ نفر دیگر هم در دو انفجار جداگانه در غرب شهر کشته شدند.

در دو روز قبل از آن نیز حملات مرگباری در مناطق شیعه نشین عراق رخ داده بود. در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه نیز یک رشته انفجار در مناطق شیعه نشین عراق رخ داد و شمار کشته شدگان این سه روز بیش از ۱۲۰ نفر بوده است.

یکی از خبرنگاران بی بی سی در بغداد می گوید ماهیت فرقه ای خشونت ها در کشور همسایه عراق یعنی سوریه که روز به روز نیز در حال افزایش است، بر وضعیت عراق تاثیر گذاشته است. اما بسیاری از عراقی ها معتقدند سیاستمداران این کشور به اندازه کافی برای ایجاد وحدت تلاش نمی کنند و آنها را در این زمینه مقصر می دانند.

طی هفته های اخیر، خشونت های فرقه ای به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

بیشترین این حملات به مراکز مذهبی شیعیان روی داده است.

برخی گروه‌های سنی در عراق، دولت را به تبعیض علیه سنی‌ها متهم می‌کنند.

شیعیان اکثریت جمعیت عراق را تشکیل می‌دهند و گروه‌های سیاسی شیعه بیشترین سهم را در پارلمان و دولت این کشور در اختیار دارند.

مطالب مرتبط