هزاران ایتالیایی به سیاست‌های دولت اعتراض کردند

هزاران نفر در شهر رم در ایتالیا در مخالفت با سیاست های دولت جدید ائتلافی این کشور دست به اعتراض زده‌اند.

در این گردهمایی اعتراض آمیز که به دعوت اتحادیه های کارگری برگزار شده، معترضان با دردست داشتن پرچم های قرمز و پلاکاردهایی از دولت انریکو لتا خواسته اند تا به برنامه ریاضت اقتصادی پایان داده و برای خارج کردن کشور از بحران اقتصادی، فرصت های شغلی بیشتری ایجاد کند.

نظرسنجی های انجام شده از کاهش اعتماد عمومی به ائتلاف شکننده آقای لتا با راستگراهای میانه رو حکایت دارد.

ایتالیا در حال حاضر با طولانی ترین رکود اقتصادی در بیش از ۴۰ سال گذشته روبرو است و نرخ بیکاری برای جوانان زیر ۲۵ سال به بالاترین حد یعنی بیش از ۳۶ درصد رسیده است.

یکی از معترضان به خبرگزاری رویترز گفته است: "ما امیدواریم که سرانجام این دولت به خواسته های ما گوش کند، چرا که بیش از این نمی توانیم تحمل کنیم."

انریکو لتا، پس از در اختیار گرفتن پست نخست وزیری نگرانی مردم ایتالیا را در مورد برنامه های ریاضت اقتصادی در ملاقاتی با رهبران اتحادیه اروپا به آنها انتقال داد.

اما نخست وزیر جدید مجبور است تا توازنی بین سیاست های حامیان حزب خود و راستگراها به رهبری سیلویو برلوسکنی برقرار کند.

از آن جایی که انتخابات سراسری ایتالیا که در ماه فوریه گذشته برگزارشد، برنده قاطعی نداشت از آقای لتا خواسته شد که دولت جدید ائتلافی با مشارکت حزب دست راستی سیلویو برلوسکنی تشکیل دهد.

در میان معترضان امروز در شهر رم چپگراهای رادیکال هم حضور داشتند.

پنج شنبه گذشته (۱۶ مه) پاپ، رهبر کاتولیک های جهان، در سخنرانی گفت که بحران جهانی اقتصاد، زندگی را برای میلیون ها نفر در کشورهای فقیر و ثروتمند در سراسر جهان دشوار کرده است.

مطالب مرتبط