ازدواج همجنسگراها در فرانسه قانونی شد

Image caption اولین ازدواج قانونی همجنسگرایان در فرانسه می‌تواند ۱۰ روز بعد از قانونی شدن مصوبه برگزار شود

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه، قانونی را برای اجرا ابلاغ کرده است که در چارچوب آن ازدواج همجنسگرایان در آن کشور قانونی می‌شود.

فرانسه نهمین کشور اروپایی و چهاردهمین کشور در کل دنیاست که ازدواج همجنسگرایان را قانونی می‌کند.

دیروز (جمعه، ۱۷ مه) شورای قانون اساسی فرانسه، موارد اعتراضی مخالفان راستگرای دولت با این لایحه را رد کرد و مسیر برای ابلاغ قانونی این مصوبه توسط رئیس‌جمهور هموار شد.

آقای اولاند گفت: "اکنون، زمان احترام به قانون است."

اولین مراسم ازدواج رسمی و قانونی همجنسگرایان در فرانسه می‌تواند ۱۰ روز بعد از تایید و امضای این مصوبه برگزار شود.

چالش قانون اساسی

لایحه ازدواج همجنس‌ها و حق پذیرش فرزند توسط آنها، به دنبال بحث‌هایی سخت در مجلس سنا و مجلس ملی فرانسه تصویب شد. اما خیلی زود حزب راستگرای "یوام‌پی" مفاد آن را از نظر قانون اساسی زیر سوال برد.

اما دیروز شورای قانون اساسی اعلام کرد که ازدواج همجنس‌ها "با هیچ‌یک از اصول قانون اساسی (فرانسه) مغایر نیست" و "حقوق اولیه یا آزادی‌ها یا حاکمیت ملی" را زیر سوال نمی‌برد.

Image caption روز ۲۱ آوریل امسال، هزاران نفر در تجمعی اعتراضی به قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در فرانسه شرکت کردند

این شورا اضافه کرد که در پرونده‌های مربوط به فرزندخواندگی، منافع کودک در اولویت خواهد بود.

به دنبال مصوبه روز جمعه، ده‌ها نفر برای اعلام مخالفت در خیابان‌های پاریس تجمع کردند.

مخالفان قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در فرانسه پیش از این هم تجمعاتی اعتراضی برگزار کرده بودند که در برخی موارد صدها هزار نفر در آنها حضور داشتند.

رهبر حزب راستگرای یوام‌پی از تصمیم شورای قانون اساسی و تایید نهایی مصوبه دولت ابراز تاسف کرد، ولی گفت که این تصمیم مورد احترام است.

نظرسنجی‌ها نشان داده است که حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد مردم فرانسه از ازدواج همجنسگرایان حمایت می‌کنند، ولی تنها ۵۰ درصد آنها با قانونی شدن فرزندخواندگی برای زوج‌های همجنسگرا موافق هستند.

اکنون فرانسه چهاردهمین کشور در جهان است که ازدواج همجنسگرایان را قانونی می‌کند. قبل از فرانسه نیوزیلند در ماه میلادی گذشته مصوبه مشابهی داشت.

فرانسه همچنین نهمین کشور اروپایی است که همجنسگرایان می‌توانند در آن به طور قانونی ازدواج کنند.

در ماه ژانویه گذشته نزدیک به ۳۴۰ هزار نفر در تظاهراتی در مخالفت با این مصوبه در پاریس شرکت کردند که یکی از گسترده‌ترین تجمعات در فرانسه در طول چندین دهه است. برگزارکنندگان این تجمع هم می‌گویند که ۸۰۰ هزار نفر در آن شرکت داشتند.

از آن زمان تاکنون، هر دو گروه موافقان و مخالفان ازدواج همجنسگرایان هر از گاه تجمعاتی را در فرانسه برگزار کرده‌اند.

مطالب مرتبط