'هند و چین باید مناقشه مرزی را برطرف کنند'

Image caption مانموهان سینگ(راست) و لی‌کچیانگ نخست وزیران پرجمعیت‌ترین کشورهای دنیا

لی کچیانگ نخست وزیر چین که به هند سفر کرده است امروز گفت دو کشور باید مکانیسمهای موثری را برای برطرف کردن مناقشه مرزی در نظر بگیرند. نخست‌وزیر چین تاکید کرد که کشورش به صلح و آرامش پایبند است.

مانموهان سینگ نخست وزیر هند هم وعده داد نمایندگان ویژه دو کشور بزودی برای حل و فصل اختلاف مرزی با هم دیدار خواهند کرد.

سفر آقای کچیانگ به هند اولین سفر وی بعد از رسیدن به نخست وزیری است. او که دیروز وارد دهلی شد هدف از این سفر را "افزایش اعتماد و همکاری متقابل" عنوان کرده است:

"صلح جهانی بدون همکاری استراتژیک چین و هند محقق نخواهد شد."

آقای کچیانگ در هنگام ورود به دهلی نو گفت اینکه هند اولین مقصد او بعد از تصدی نخست وزیر بوده نشان‌دهنده اهمیتی است که پکن برای روابط با هند قائل است.

این در حالیست که دیشب در گفتگویی غیر رسمی مانمومهان سینگ نخست وزیر هند به آقای کچیانگ گفت تنشهایی مثل آنچه اخیرا در مرز دو کشور اتفاق افتاد می‌تواند بر روابط دو کشور تاثیر منفی بگذارد.

چین و هند بر سر منطقه لداخ، شمالی‌ترین نقطه هند از دهه ۵۰ میلادی اختلاف دارند. ماه پیش هند چین را متهم کرد که نیروهایش از از مرز بالفعل (دو فاکتو) دو کشور عبور کرده اند.

به گفته یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در دهلی، هر دو نخست‌وزیر مایل هستند مانع از تاثیر مسائل مرزی بر روابط گرم دو کشور شوند، از این رو به نظر می رسد گفتگوها بیشتر در مورد تجارت باشد.

چین یکی از بزرگترین شرکای تجاری هند است و دو کشور توافق کرده اند تا تا سال ۲۰۱۵ تجارت دوجانبه را به ۱۰۰ میلیارد دلار در سال برسانند.

در این سفر سه روزه آقای کچیانگ با پراناب موخرجی رییس جمهور هند و سونیا گاندی رییس حزب کنگره و رهبر اپوزیسیون در مجلس سفلای هند دیدار کند.

نخست وزیر چین پیش از آنکه رهسپار پاکستان، سوییس و آلمان شود در دهلی نو برای برای دانشجویان و در مومبای(بمبئی)، پایتخت اقتصادی هند برای رهبران تجاری سخنرانی خواهد کرد.

.

مطالب مرتبط