دیوان عالی گواتمالا دستور محاکمه مجدد رهبر سابق این کشور را صادر کرد

ریوس مونت
Image caption مونت هشتاد و شش ساله به جرم مسئولیت کشتار بومیان مایا در سی سال پیش به هشتاد سال حبس محکوم شده بود

دیوان عالی گواتمالا درخواست تجدید نظر در محکومیت رهبر سابق این کشور را پذیرفته و دستور رسیدگی مجدد به پرونده او را صادر کرده است.

روز سه شنبه، ٣١ خرداد (٢١ مه)، منابع خبری جمهوری گواتمالا گزارش کردند که دیوان عالی این کشور حکم دادگاه بدوی علیه افراین ریوس مونت، دیکتاتور سابق را که به هشتاد سال حبس و پرداخت غرامت محکوم شده بود به دلیل ایرادات حقوقی نسبت به روند محاکمه لغو کرده است.

پرونده اتهامی علیه ریوس مونت، هشتاد و شش ساله، به قتل بیش از یکهزار و هفتصد تن از بومیان مایا ایخیل توسط نظامیان بین سال های ١٩٨٢ و ١٩٨٣ ارتباط دارد و دادگاه قبلی، او را مسئول نهایی این کشتار شناخته بود.

حکم دادگاه بدوی روز ١٠ مه، یازده روز پیش صادر شد اما دیوان عالی گواتمالا تشخیص داده است که در روند رسیدگی به پرونده اتهامی علیه رویس مونت، آئین دادرسی رعایت نشده و در نتیجه، حکم صادره قابل اجرا نیست.

تصمیم دیوان عالی به ماجرایی در روز ١٩ آوریل باز می گردد که یکی از قضات دادگاه بدوی دستور داد وکیل مدافع متهم جلسه محاکمه را ترک کند.

وکیل مدافع گفته بود که دو تن از قضات صلاحیت قضاوت بی طرفانه را ندارند و خواستار تعویض آنان شده بود و اصرار داشت که محاکمه بدون این تغییرات، منصفانه نخواهد بود. رئیس دادگاه وکیل مدافع را به خاطر "اخلال در روند محاکمه" به طور موقت از جلسه اخراج کرد و محاکمه بدون حضور وکیل مدافع ادامه یافت.

Image caption بازماندگان قربانیان حکومت ریوس مونت از حکم دادگاه قبلی استقبال کرده بودند

دیوان عالی گفته است که ادامه دادرسی بدون حضور وکیل مدافع، یکی از اصول آئین دادرسی را نقض کرده و در نتیجه، حکم صادره اعتبار قضایی ندارد. پس از صدور حکم دادگاه بدوی، افراین ریوس مونت زندانی شد اما دو روز بعد، به بیمارستان انتقال یافت.

محکومیت افراین ریوس مونت با استقبال کسانی مواجه شده بود که خواستار رسیدگی به تمامی جرایمی هستند که در جریان جنگ داخلی گواتمالا بین سال های ١٩٦٠ و ١٩٩٦ روی داد و گفته می شود تا دویست و پنجاه هزار کشته برجای گذاشت.

در همانحال، برخی از حامیان رهبر سابق گواتمالا با برگزاری تجمع در برابر دادگاه، نسبت به محاکمه او اعتراض کردند و گفتند که اتهام "نسل کشی" در دوره زمامداری او صحت ندارد.

کشتار بومیان

براساس پرونده اتهامی علیه ریوس مونت، بین سال های ١٩٨٢ و ١٩٨٣، نیروهای دولتی روستائیان قوم مایا را به ظن حمایت از چریک های مارکسیست مخالف دولت هدف تهاجم قرار دادند. در این حملات، هزاران تن از روستائیان مورد بازداشت، تجاوز جنسی و شکنجه قرار گرفتند و صدها تن نیز به قتل رسیدند.

نیروهای دولتی همچنین هزاران روستایی را از سکونتگاه هایشان آواره کردند و بعضی را به زور به عضویت گروه های شبه نظامی طرفدار دولت درآوردند.

دادگاه بدوی همچنین به ریوس مونت دستور داده بود که به علت "فجایعی" که در دوره حکومت او علیه مردم روی داده، از ملت گواتمالا عذرخواهی کند.

Image caption ریوس مونت با دست زدن به یک کودتای نظامی قدرت را در دست گرفت اما در یک کودتای دیگر برکنار شد

لغو حکم زندان رهبر سابق گواتمالا باعث ناخرسندی گروه هایی شده است که برای پیگرد قانونی و مجازات رهبران مستبد سابق در آمریکای لاتین تلاش می کنند.

ژنرال سابق افراین ریوس مونت، هشتاد و شش سال دارد و در سال ١٩٨٢ به منظور جلوگیری از آغاز زمامداری رئیس جمهوری منتخب گواتمالا، در یک کودتای نظامی قدرت را در دست گرفت.

او به مدت هفده ماه در راس حکومت به رهبری نظامیان، قدرت را در دست داشت اما در سال ١٩٨٣، در یک کودتای نظامی توسط وزیر دفاع کابینه خود سرنگون شد.

وی بعدا به صحنه سیاست گواتمالا بازگشت و دو بار به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری، وارد مبارزات انتخاباتی شد اما از رقبای خود شکست خورد.

افراین ریوس مونت تا سال ٢٠١٢ نماینده مجلس بود و به دلیل مصونیت پارلمانی، پیگرد قانونی او امکان نداشت در حالیکه طی چند سال اخیر، برخی از مقامات سابق گواتمالا در ارتباط با سرکوب مردم و ارتکاب جرایم جنگی در دهه های پیش تحت پیگرد قرار گرفته اند.

در اوت سال ٢٠١١، برای اولین بار دادگاه های گواتمالا چهار نظامی سابق را به جرم ارتباط با کشتار در روستاهای شمال این کشور در سال ١٩٨٢ محکوم شناختند و در مجموع به شش هزار و شصت سال حبس محکوم کردند.