آژانس مبارزه با فساد: "بازداشت زید سعیداف قضیه سیاسی نیست"

Image caption فتاه سعیداف: "بازجویی زید سعیداف یک سال پیش از تصمیم او برای تأسیس حزب سیاسی آغاز شده بود"

رئیس آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان می‌گوید، بازداشت زید سعیداف، وزیر سابق صنایع این کشور قضیه سیاسی نبوده، بلکه تحقیقات در رابطه به دست داشتن او در فساد، پیش از تصمیم او برای تأسیس حزب سیاسی آغاز شده بود.

فتاح سعیداف، روز سه‌شنبه‌ ۲۱ مه در صحبت به بی بی سی گفت که حالا "مسئله بازداشت رسمی زید سعیداف بررسی می‌شود" و جرمی که زید سعیداف در آن متهم شده، رشوه‌ستانی است.

این در حالیست که طی چند روز اخیر محافل سیاسی کشور، خود زید سعیداف و اخیراً بیانیه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان بازداشت رهبر گروه موسسان "تاجیکستان نو" را “قضیه سیاسی” می‌خوانند.

اما فتاح سعیداف، رئیس آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان این ادعا را بی‌پایه خوانده و می‌فزاید: “زید سعیداف طبق قسم چهار ماده ۳۱۹ قانون جزای تاجیکستان، یعنی گرفتن رشوه‌ متهم شده است. دو حالت سنگین گرفتن رشوه از سوی وی که تحقیقات مقدماتی این را ثابت کرد در جریان بازرسی پرونده جنایی نظامخان جوره یف مشخص شده است.”

فتاح سعیداف گفت که "تفتیشات در رابطه به رشوه‌گیری زید سعیداف" حدود یک سال قبل آغاز شده بود و به تصمیم زید سعیداف برای تأسیس حزب سیاسی ارتباط نداشته است.

اما وی افزود، در این مدت بیش از ۱۵ نفر از ساکنان تاجیکستان که باید به عنوان شاهد بازپرسی می‌شدند، قلمرو تاجیکستان را ترک کرده‌اند.

رئیس آژانس مبارزه با فساد گفت که حدود ۲۰ شاهد دیگر در رابطه به پرونده سعیداف از روسیه به تاجیکستان دعوت شده و رسماً شهادت داده‌اند.

وی افزود که زید سعیداف تا زمان حبس رسمی در بازداشتگاه موقت آژانس باقی خواهد ماند. این در حالیست که دادستانی نیز در پرونده جداگانه‌ای زید سعیداف را در بسیارهمسری متهم کرده است.

وکلای مدافع زید سعیداف گفته‌اند که او اتهامات وارده علیه خود را رد نموده است.

فخر‌الدین ذاکراف، یکی از وکلای مدافع آقای سعیداف در جریان بازپرسی موکلش شرکت داشت. آقای ذاکراف گفت که در جریان این بازپرسی نظامخان جوره‌یف، یکی از تاجران قدرتمند پیشین نیز شرکت داشته و گفته است که زید سعیداف زمانی که رهبری وزارتخانه صنایع را بر عهده داشت از او رشوه گرفته است.

شهادت نظامخان جوره‌یف علیه زید سعیداف

اما آقای ذاکراف می‌گوید که نظامخان جوره‌یف این حرفهای خویش را ثابت نخواهد کرد، زیرا آقای سعیداف گرفتن رشوه از وی را تکذیب کرده است.

خود نظامخان جوره‌یف، وکیل سابق مجلس استان سغد و رئیس پیشین کارخانه شیمیایی اسفره در قاچاق کالا، سرپیچی از پرداخت مالیات و تهیه مدارک تقلبی متهم است.

Image caption زید سعیداف روز 19 مه در فرودگاه دوشنبه بازداشت شد

او در ماه مارس سال ۲۰۱۲ از محبسی در روسیه آزاد شد، ولی در اوایل ماه آوریل این سال از بازداشتگاه شهر دوشنبه صدا برآورد.

وکلای مدافع او نخست از اعمال خشونت علیه وی در بازداشگاه موقتی کمیته امنیت ملی تاجیکستان خبر دادند، اما سپس خود آقای جوره یف توسط تلویزیون دولتی اعلام کرده که داوطلبانه خود را به کارمندان انتظامی تسلیم کرده است و شکنجه و آزار نشده است.

در ماه مه سال ۲۰۱۲ دادگاه عالی از آغاز محاکمه آقای جوره‌یف خبر داده بود، ولی روز ۲۱ مه سال جاری فتاح سعیداف، رئیس آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان گفت که تحقیق پرونده او هنوز ادامه‌ دارد.

منابع این آژانس گفتند که در طول تحقیق پرونده جنایی نظامخان جوره‌یف، علیه یک قاضی دادگاه عالی تاجیکستان، یک حقوقدان، دو کارمند آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان، از جمله ژنرال امام غایب اف بازداشت شده و برخی از آنها روانه زندان شده‌اند. هم اکنون آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان از دخیل بودن زید سعیداف نیز به پرونده نظامخان جوره‌یف اطلاع می‌دهد.

اتهامات مقامات علیه زید سعیداف پس از آن در اختیار عموم قرار گرفت که او به عنوان رئیس گروه مبتکران از تأسیس حزبی جدید به نام "تاجیکستان نو" درک داد.

ولی زید سعیداف، رهبر گروه مبتکران تأسیس حزبی موسوم به "تاجیکستان نو" در گفتگوی با بی بی سی در ۱۲ مه اتهامات دولت علیه خود را بی‌پایه خواند.

او که به عنوان رئیس اتحادیه ورزشکشاران تنیس روی میز، برای شرکت در جام جهانی تنیس روی میز به پاریس رفته بود، در مصاحبه گفت که "بیگناه است و به وطن بازخواهد گشت."

آقای سعیداف اتهامات دولت را به تلاشهایش برای تأسیس و ثبت نام حزبی جدید با نام "تاجیکستان نو" مرتبط دانست.

زید سعیداف صبح روز ۱۹ مه در فرودگاه شهر دوشنبه بعد از بازگشتش از فرانسه از سوی کارمندان آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان بازداشت شد.

مطالب مرتبط