رهبر کره شمالی نماینده ویژه به چین فرستاد

Image caption رسانه‌های دولتی کره شمالی می‌گویند چوئه ریونگ های، مدیرکل امور سیاسی ارتش این کشور به چین سفر کرده است

کره شمالی می‌گوید یک مقام ارشد نظامی را به عنوان نماینده کیم جونگ اون، رهبر آن کشور به چین اعزام کرده است.

سفر این مقام کره شمالی در زمانی صورت می‌گیرد که روابط دو کشور طی هفته‌های اخیر با تنش همراه شده است.

رسانه‌های دولتی کره شمالی می‌گویند چوئه ریونگ های، مدیرکل امور سیاسی ارتش کره شمالی به چین سفر کرده است.

جزئیاتی در باره این سفر اعلام نشده اما رسانه‌های چینی گفته‌اند که او با یک مقام ارشد وزارت امور خارجه چین دیدار کرده است.

خبرنگار بی بی سی در سئول می‌گوید نشانه‌ها حاکی از آن است که چین به طور فزاینده‌ای در حال از دست دادن صبر خود نسبت به کره شمالی است.

کره شمالی اوائل سال جاری دست به سومین آزمایش هسته‌ای خود زد.

چین، بزرگ‌ترین شریک تجاری و نزدیک‌ترین متحد کره شمالی به شمار می‌رود و تلاش کرده تا از بروز بحرانی که منجر به سقوط حکومت و سرازیر شدن سیل پناهندگان به سوی مرزش شود، جلوگیری کند.

به دنبال آزمایش هسته‌ای کره شمالی و سیاست‌های رهبران آن کشور در قبال بحران شبه جزیره کره، چین از وضع موجود ابراز نارضایتی کرده و رسانه‌های دولتی نیز به طور علنی در مورد مزایای روابط نزدیک با کره شمالی سئوالاتی را مطرح کرده‌اند.

چین از تشدید تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی حمایت کرده و برخی از بانک‌های چینی نیز معامله با بانک تجارت خارجی کره شمالی را متوقف کرده‌اند.

به دنبال بازداشت ۱۶ ملوان چینی در آب‌های دریای زرد و آزادی آنها پس از دو هفته، دولت چین تحت فشارهای داخلی زیادی قرار گرفت.

در همین حال دولت ژاپن اعلام کرد که آماده مذاکرات مستقیم با کره شمالی است. دولت ژاپن گفت در صورتی که چنین مذاکراتی به حل مساله ربوده شدن اتباع ژاپن توسط کره شمالی در دهه ١٩٧٠ و ١٩٨٠ میلادی کمک کند، آماده است تا به طور مستقیم وارد مذاکره با کره شمالی شود.

این اظهارات پس از دیدار نماینده ویژه شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن از پیونگ یانگ صورت می‌گیرد. کره جنوبی و آمریکا از دیدار این مقام ژاپنی از کره شمالی انتقاد کرده و آن را غیر سازنده خواندند و گفتند در مورد این سفر با آنها مشورت نشده بود.

مطالب مرتبط