دیوید کامرون: قتل نظامی بریتانیایی به جامعه مسلمانان ارتباطی ندارد

کامرون
Image caption کامرون: این جنایت به منزله خیانت به اسلام و مسلمانان ماست

قتل یک نظامی بریتانیایی در یکی از محله های لندن در جلسه دفتر بررسی شرایط اضطراری دولت بریتانیا - کبرا - بررسی شده است.

جلسه روز پنجشنبه، ٢ خرداد (٢٣ مه) به ریاست دیوید کامرون، نخست وزیر، و با حضور وزیران کشور، دفاع، امور جوامع و شوراهای محلی و معاون وزیر در امور ادیان، شهردار و رئیس پلیس لندن و کارشناسان اطلاعاتی در دفتر نخست وزیر تشکیل شد و جنبه‌های مختلف حمله دو مرد مسلح به یک نظامی بریتانیایی در محله وولویچ، جنوب شرق لندن مورد بررسی قرار گرفت.

روز گذشته، دو مرد مسلح به قمه و ساطور به یک عضو ارتش بریتانیا در نزدیکی سربازخانه واقع در وولویچ حمله کردند و در مقابل چشم عابران بهت‌زده، او را به قتل رساندند.

در پایان جلسه کبرا، آقای کامرون در سخنانی در مقابل دفتر نخست وزیری، حادثه روز گذشته را "منزجر کننده" خواند و در عین حال تاکید کرد که مسئولیت این جنایت صرفا متوجه مرتکبین آن است و نباید اقلیت یا دین خاصی را مورد سرزنش قرار داد.

آقای کامرون گفت که تمامی مردم بریتانیا، از هر نژاد و فرهنگ و مذهبی، این واقعه را محکوم می‌کنند و اظهار داشت که "این جنایت صرفا به منزله حمله به بریتانیا و روش زندگی مردم بریتانیا نیست بلکه خیانت به اسلام و مسلمانان ماست که منشا خدمات ارزنده ای به کشورشان بوده‌اند زیرا در اسلام هیچ توجیهی برای چنین اقدامات مخوفی وجود ندارد."

نخست وزیر بریتانیا از اینگرید لویائو کنت، زنی که در محل حادثه حضور داشت و به سرزنش مهاجمان پرداخت، قدردانی کرد و گفت که راه موثر مقابله با تروریست‌ها این است که "به روال عادی زندگی خود ادامه دهیم و نگذاریم اقداماتشان، امور ما را مختل کند."

خانم لویائو کنت در پاسخ به اظهارات یکی از مهاجمان که در نظر دارد در لندن جنگ به راه بیاندازد، گفته بود "قطعا شکست می‌خورید چون با میلیون‌ها نفر روبرو هستید."

دیوید کامرون گفت که پلیس مصمم است تمامی جنبه‌های این ماجرا را به طور کامل بررسی کند، به تمامی حقایق دست یابد و به هر پرسشی در مورد امکان پیشگیری از چنین اقداماتی پاسخ دهد.

قتل به تلافی "بدرفتاری با مسلمانان"

Image caption مهاجمان انگیزه خود را انتقام‌گیری از بریتانیا به خاطر بدرفتاری با مسلمانان عراق و افغانستان توصیف کردند

به نوشته منابع خبری، دو مرد مهاجم سوار بر اتومبیل بودند و پس از آنکه فرد نظامی را زیر گرفتند، از اتومبیل پیاده شدند و با قمه و ساطور به او حمله بردند.

مهاجمان بدون اینکه در صدد فرار از محل برآیند، از رهگذران خواستند تا از این حادثه فیلم و عکس تهیه کنند و یکی از آنان در برابر دوربین گفت که مسلمان است و به تلافی سیاست دولت بریتانیا علیه مسلمانان در عراق و افغانستان، نظامی بریتانیایی را کشته‌اند.

با رسیدن ماموران پلیس به محل، دو فرد مهاجم به جای فرار، در صدد حمله به آنان برآمدند که با شلیک ماموران زخمی شدند و به بیمارستان انتقال یافتند. ماموران پلیس بریتانیا معمولا مسلح نیستند و صرفا هنگام عزیمت به ماموریت‌های ویژه، اسلحه حمل می‌کنند.

حال یکی از این دو مهاجم وخیم گزارش شده اما ظاهرا پلیس توانسته به اطلاعاتی در مورد آنان دست یابد.

روز پنجشنبه تایید شد که مهاجمان نیجریه‌ای تبار اما شهروند بریتانیا هستند اما در مورد ارتباط احتمالی آنان با گروه‌های اسلامگرای تندرو در نیجریه یا نقاط دیگر گزارشی منتشر نشده است.

همچنین، هنوز مشخص نیست که آنان به تنهایی عملیات حمله روز گذشته را طراحی و اجرا کرده‌اند یا اینکه با کسان دیگری در بریتانیا در تماس بوده‌اند.

شامگاه گذشته پلیس لندن مجوز قضایی برای جستجوی خانه‌ای در استان لینکلن‌شایر در شرق لندن را کسب کرد و به گفته برخی منابع، ماموران پلیس چند نفر از ساکنان خانه را ظاهرا برای تحقیقات با خود برده اند.

هنگام وقوع حادثه روز چهارشنبه، نخست وزیر بریتانیا برای گفتگو با رئیس جمهوری فرانسه به آن کشور سفر کرده بود اما دیدار خود را ناتمام گذاشت و به لندن بازگشت.

ابراز برائت مسلمانان و اظهارات شهردار

Image caption تجمع گروه‌های راستگرا و شعارهای آنان علیه اقلیت‌ها با واکنش پلیس مواجه شد

قتل نظامی بریتانیایی توسط افرادی که انگیزه خود را حمایت از امت اسلامی قلمداد کرده‌اند در حالی گزارش می شود که در انتخابات اخیر شوراهای محلی، یک حزب راستگرای مخالف مهاجرت توانست موفقیت قابل توجهی به دست آورد.

در پی حادثه روز چهارشنبه گزارش هایی از موضعگیری و تجمع پراکنده برخی گروه‌های راستگرا انتشار یافت که شعارهایی را علیه مسلمانان سر داده بودند که با واکنش پلیس مواجه شدند.

صبح پنجشنبه، مرکز اسلامی منطقه گرینویچ، که حادثه روز گذشته در یکی از محله‌های آن روی داده، با انتشار بیانیه‌ای، قتل نظامی بریتانیایی را به شدت محکوم کرد و آن را "فاجعه‌ای هولناک" خواند.

در این بیانیه آمده است که مسلمانان گرینویچ که همواره دارای بهترین روابط با تمامی جوامع ساکن این منطقه بوده‌اند، "هرگز از چنین اقدامات شیطانی حمایت نمی کنند و قویا خواستار محاکمه و مجازات شدید جنایتکارانی هستند که به نام دفاع از مسلمان، مرتکب این قتل شده‌اند."

بوریس جانسون، شهردار لندن هم که یکی از اجداد او از مسلمانان ترکیه در دوره عثمانی بوده، گفته است که این جنایت، یک اقدام فردی است و نباید آن را به پای مسلمانان نوشت.

آقای جانسون از اهالی لندن خواست تا آرامش خود را حفظ کنند.

مطالب مرتبط