آمریکا: ایران و حزب‌الله در مرعوب کردن مردم به بشار اسد کمک می‌کنند

Image caption نشست "دوستان سوریه" در امان، پایتخت اردن برگزار شد

جان کری، وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در نشست "دوستان سوریه "به اردن سفر کرده، گفته است که ایران و پیکارجویان حزب الله، به بشار اسد در "مرعوب کردن مردم" کمک می‌کنند.

آقای کری با اشاره به نقش موثر پیکارجویان حزب الله در خشونت‌های اخیر سوریه گفته است ایران از دخالت حزب الله در درگیری های آن کشور حمایت می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری گفت که آمریکا معتقد است حزب الله در درگیری های شهر قصیر "به نحو موثری" دخالت داشته است.

آقای کری همچنین افزود: "علاوه بر این، ایران هم در صحنه عملیات حضور دارد و فعالانه از حزب الله حمایت می‌کند."

گفته شده ده‌ها پیکارجوی حزب الله به همراه نیروهای سوری در جریان درگیری های اخیر در شهر قصیر کشته شدند.

نیروهای دولتی برای بازپس گیری شهر استراتژیک قصیر از هفته گذشته عملیات وسیعی را علیه شورشیان آغاز کردند.

روز گذشته (چهارشنبه ۲۳ مه) پیکارجویان شورشی از بمباران و آتش سنگین نیروهای دولتی به شهر قصیر برای چهارمین روز متوالی خبر دادند.

Image caption درگیری‌ها برای کنترل شهر قصیر بین نیروهای دولتی و شورشیان ادامه دارد

گزارش شده اعضای شاخه نظامی حزب الله ماه‌ها است که به همراه ارتش سوریه و نیروهای دفاع ملی - یک گروه طرفدار دولت سوریه که گفته شده در ایران آموزش دیده‌ اند- به تدریج به سوی شهر قصیر پیشروی کرده و آن را به محاصره خود در آورده اند.

در همین حال برای اولین بار یک منبع وابسته به جنبش حزب الله گفته است که ۷۵ نفر از نیروهای این گروه از زمان پیوستن به نیروهای بشار اسد، در سوریه کشته شده اند.

منابع وابسته به شورشیان شمار کشته ها را بیشتر از این میزان برآورد می کنند.

بهجت سلیمان، سفیر سوریه در اردن هم گفته است که این "حق و وظیفه" حزب الله است که از ده‌ها دهکده اطراف شهر قصیر که ساکنان آنها لبنانی‌الاصل هستند، دفاع کند.

اما او در عین حال تاکید کرد که ارتش سوریه از این گروه تقاضای همکاری در جنگ را نکرده است.

مطالب مرتبط