نظرسنجی بی‌بی‌سی: نگرش عمومی نسبت به ایران همچنان منفی است

Image caption در نظرسنجی سالانه بی‌بی‌سی، آلمان به عنوان کشوری با بیشترین تاثیر مثبت در جهان شناخته شده است

در تازه‌ترین نظرسنجی سالانه بی‌بی‌سی درباره نگرش عمومی جهانی نسبت به مجموعه‌ای از کشورها، ایران به عنوان کشوری معرفی شده است که بیشترین دید منفی نسبت به آن وجود دارد.

بیش از ۲۶ هزار نفر از ۲۵ کشور در این نظرسنجی شرکت داشتند. از آنها خواسته شد تا اتحادیه اروپا و ۱۶ کشور را بر اساس این که به نظرشان هر کدام از آنها نفوذ "عمدتا مثبت" یا "عمدتا منفی" در جهان داشته‌اند، رتبه‌بندی کنند.

تنها ۱۵ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گفتند که دیدگاه مثبتی نسبت به ایران دارند و در مقابل ۵۹ درصد آنها معتقد بودند که نفوذ ایران در جهان عمدتا منفی بوده است.

ایران در سال‌های گذشته نیز در رتبه‌های پایین این نظرسنجی سالانه قرار داشت.

براساس این نظرسنجی، افکار عمومی جهانی نسبت به آلمان که بزرگ‌ترین کشور اتحادیه اروپاست، در سال ۲۰۱۳ میلادی به مراتب دید مثبت‌تری پیدا کرده است و ۵۹ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، بیشترین دید مثبت را نسبت به آلمان داشتند.

این نظرسنجی به صورت مصاحبه حضوری یا تلفنی با افرادی انجام شد که به طور تصادفی در ۲۵ کشور انتخاب شده بودند.

از این تعداد، ۲۲ کشور برای دومین سال پیاپی در نظرسنجی شرکت داشتند و نتایج به دست آمده در آنها برای محاسبه میانگین رتبه‌بندی کشورها در نظر گرفته شد. در میانگینی که برای هر کشور محاسبه شده، رتبه‌ای که ساکنانش به کشور خود دادند، در نظر گرفته نشده است، برای مثال، امتیازی که آلمانی‌های حاضر در نظرسنجی به کشور خود دادند، در محاسبه میانگین رتبه آلمان حساب نشده است.

سال گذشته ژاپن در جایگاه نخست این نظرسنجی به عنوان کشوری خوانده شد که بیشترین دید مثبت نسبت به آن وجود دارد، ولی امسال آلمان در این جایگاه قرار گرفت و ژاپن چهارم شد.

بریتانیا نیز در این نظرسنجی به عنوان سومین کشور با بیشترین نفوذ مثبت انتخاب شد که بالاتر از جایگاهش در نظرسنجی سال گذشته است.

نتیجه این نظرسنجی نشان داد که دیدگاه مثبتی که پیش از این نسبت به چین و هند وجود داشت، در طول یکسال گذشته به شدت کاهش یافته است.

از جمله چین که برای مدت‌ها هر سال در جایگاهی بالاتر از سال قبل قرار می‌گرفت، در نظرسنجی ۲۰۱۳ در جایگاه نهم است که پایین‌ترین رتبه آن کشور از زمان آغاز نظرسنجی در سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون به شمار می‌رود.

جز ایران که آخرین کشور در این رتبه‌بندی است، کشورهای پاکستان، کره شمالی و اسرائیل هم در جایگاه‌های پایین قرار دارند.

مطالب مرتبط