دفاع اوباما از کاربرد 'عادلانه' هواپیماهای بدون سرنشین

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین برای هدف قرار دادن گروه های تندرو خطرناک را دفاع عادلانه دانسته است.

آقای اوباما در یک سخنرانی که روز پنجشنبه انجام شد، گفت چنین حملاتی زمانی انجام می شود که به نسبت اطمینان حاصل شود که منجر به تلفات غیرنظامی نخواهد شد.

او همچنین بار دیگر خواهان تعطیل شدن بازداشتگاه نظامی گوانتانامو شد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین برای هدف قرار دادن چهار شهروند این کشور در یمن و پاکستان دفاع کرد.

آقای اوباما که در دانشگاه دفاع ملی در شهر واشنگتن سخنرانی می کرد، گفت: "ما در حال جنگ با سازمانی هستیم که تا حد توان آماده کشتن شهروندان آمریکایی است مگر این که جلویشان را بگیریم."

به گفته باراک اوباما، کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین عادلانه است و به عنوان آخرین گزینه ممکن در دفاع از خود به کار گرفته می شود.

باراک اوباما همچنین گفت: "در حالی که جنگ ما وارد مرحله جدیدی می شود، ادعای مشروع آمریکا در دفاع از خود پایان بحث نخواهد بود. قانونی و موثر دانستن یک تاکتیک نظامی به معنی این نیست که در همه موارد عاقلانه و اخلاقی است."

آقای اوباما گفت که دولت او حاضر است نظارت بیشتری بر عملیات هواپیماهای بدون سرنشین در خارج از مناطق جنگی مانند افغانستان صورت بگیرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption به گفته اوباما باید اطمینان حاصل شود که عملیات هواپیماهای بدون سرنشین تلفات غیرنظامی ندارد

گروه های مدافع حقوق بشر از کاربرد این هواپیماها برای هدف قرار دادن تندروها انتقاد کرده اند.

به گفته آقای اوباما جنگ ابدی علیه تروریسم با به کارگیری هواپیماهای بدون سرنشین، عملیات نیروهای ویژه یا اعزام نیرو به منافع آمریکا ضربه خواهد زد.

هنگامی که آقای اوباما درباره اقدام های صورت گرفته برای تعطیل کردن زندان گوانتانامو صحبت می کرد، یکی از حضار سخنرانی او را قطع کرد.

آقای اوباما در واکنش گفت: "به این خانم جوان اجازه می دهم سخنانم را قطع کند چرا که این موضوعی است که ارزش دارد با آن احساسی برخورد شود."

آقای اوباما همچنین گفت: "گوانتانامو در سراسر جهان به نماد آمریکایی تبدیل شده که قانون را تعلیق می کند."

آقای اوباما از نمایندگان کنگره خواست مانع از تلاش او برای انتقال زندانیان بازداشتگاه گوانتانامو به زندان های فوق امنیتی در داخل خاک آمریکا نشوند.

او گفت: "هیچ کس تاکنون از زندان های فوق امنیتی و نظامی ایالات متحده نگریخته است."

تلاش باراک اوباما برای تعطیل کردن زندان گوانتانامو در ابتدای دوره نخست ریاست جمهوری اش به علت مخالفت کنگره موفقیت آمیز نبود.

آقای اوباما گفت نمایندگانی را از وزارتخانه های دفاع و امور خارجه تعیین خواهد کرد تا با کشورهای دیگر برای انتقال زندانیان گوانتانامو مذاکره کنند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از لغو ممنوعیت مبادله این زندانیان با یمن خبر داد، اقدامی که از سوی بعضی از جمهوریخواهان کنگره به خاطر "غیرقابل اعتماد بودن مقام های یمنی" مورد انتقاد قرار گرفته است.

سناتور جمهوریخواه سکسبی چمبلیس گفت: "امروزه ۱۶۶ نفر از پلیدترین قاتلان جهان در گونتانامو زندانی هستند ... انتقال آنها به یمن مانند رها کردنشان است."

سخنرانی آقای اوباما با صدور دستورالعمل کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین در مناطق غیرجنگی مانند پاکستان، سومالی و یمن همزمان بود.

کاخ سفید اعلام کرده است که بر اساس این دستورالعمل، اولویت دولت آمریکا بازداشت مظنونان به تروریسم است و هواپیماهای بدون سرنشین در صورتی به کار گرفته می شوند که آمریکا "به طور مستمر و فوری" در معرض خطر باشد.

مطالب مرتبط