واکنش 'نامناسب' دولت بریتانیا به بدرفتاری سربازان آن کشور در عراق

Image caption تاکنون چند تحقیق در مورد بدرفتاری سربازان بریتانیایی در عراق انجام شده است

قضات بریتانیایی حکم داده‌اند که دولت بریتانیا نسبت به ادعاهای مطرح شده مبنی بر بدرفتاری سربازان آن کشور در عراق و دست داشتن آنها در قتل شهروندان عراقی واکنش کافی و مناسب از خود نشان نداده است.

وکلای مدافع ۱۸۰ شهروند عراقی خواستار آن شده بودند که تحقیقاتی کامل و علنی در خصوص این اتهامات در بریتانیا انجام بگیرد.

قضات رسیدگی کننده به این پرونده دستور قضایی مبنی بر انجام تحقیق و تفحص صادر نکردند اما رای دادند که دولت باید تحقیقات بیشتری در مورد اتهامات مطرح شده انجام دهد.

قضات دادگاه گفتند که دولت باید در انجام تحقیقات رویکردی تازه اتخاذ کند.

اتهامات مطرح شده علیه سربازان بریتانیایی شامل سوء رفتار جنسی، محروم کردن بازداشت شدگان از آب، غذا، خواب و لباس، قرار دادن آنها در سلولهای انفرادی بطور طولانی مدت و اعدام های ساختگی است.

وزارت دفاع بریتانیا در واکنش به این اتهامات هیاتی را مسئول رسیدگی به این موارد کرد اما وکلای مدافع شهروندان عراقی شاکی، استقلال این هیات را زیر سوال بردند.

اگر چه قضات در لندن ادعای وکلا مدافع را رد کردند، اما در نهایت نتیجه گرفتند که بررسی‌های صورت گرفته توسط دولت بریتانیا با تعهدات آن طبق ماده دو معاهده حقوق بشر اروپا همخوانی ندارد.

این ماده بر لزوم تحقیق در مورد مرگ‌های مشکوک تاکید می‌کند.

به دنبال صدور رای دادگاه، فیل شاینر از وکلای مدافع شاکیان عراقی گفت که موکلانش از تصمیم دادگاه استقبال می کنند.

اتهاماتی مشابه در مورد بدرفتاری سربازان بریتانیایی در عراق در گذشته هم مطرح شد و تا کنون دو بار در خصوص چنین اتهاماتی تحقیقات علنی صورت گرفته است.

این تحقیقات نخستین بار در مورد واقعه مرگ بهاء موسی انجام گرفت. آقای موسی کارمند ۲۶ ساله یک هتل در شهر بصره بود که در سپتامبر سال ۲۰۰۳ درحالی که تحت بازداشت نظامیان بریتانیایی بود، جان خود را از دست داد.

تحقیقات در مورد مرگ بهاء موسی نهایتا در سال ۲۰۱۱ تکمیل شد و سر ویلیام گیج - سرپرست این تحقیقات اعلام کرد که وزارت دفاع به دلیل استفاده از روشهای ممنوع بازجویی در عراق بی کفایتی گسترده از خود نشان داده است.

او گفت که "تعداد زیادی" از سربازان بریتانیایی با آقای موسی و زندانیان دیگر بدرفتاری کردند و افزود که بسیاری از نظامیان دیگر - از جمله چندین نفر از افسران - حتما از آنچه رخ داده، مطلع بوده اند.

مورد دیگری که سربازان بریتانیایی به بدرفتاری با شهروندان عراقی متهم شدند به وقایع پس از درگیری های سال ۲۰۰۴ در نزدیکی مجار الکبیر مربوط می شود.

سربازان بریتانیایی متهمند که با تعدادی از عراقی هایی که در آن زمان بازداشت شده بودند، بدرفتاری کرده و شماری از آنها را به قتل رسانده اند.

تحقیقات در مورد این اتهامات همچنان در جریان است و هنوز به نتیجه نهایی خود نرسیده است.

مطالب مرتبط