واکنش پاکستان به سخنان باراک اوباما در باره هواپیماهای بدون سرنشین

Image caption پاکستان هدف اصلی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی بوده است

دولت موقت پاکستان در واکنش به سخنان باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در مورد محدود کردن استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، حملات این هواپیماها را "مخرب و غیرسازنده" توصیف کرده است.

یکی از مقامات ارشد حزب مسلم لیگ وابسته به نواز شریف که در انتخابات اخیر به پیروزی رسید، گفته است هدفگیری مناطقی در پاکستان توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی یکی از بزرگترین مسائلی است که دولت جدید در عرصه سیاست خارجی با آن روبرو خواهد بود.

این مقام وابسته به حزب مسلم لیگ نسبت به ادامه استفاده از این هواپیماها علیه پیکارجویان پاکستانی ابراز تاسف کرده است.

روز پنچ شنبه (۲۳ مه) باراک اوباما در سخنانی از محدود کردن استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین خبر داد و گفت: "توسل به زور به تنهایی نمی تواند باعث تامین امنیت شود."

پاکستان می گوید حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی باعث مرگ صدها نفر شهروند غیر نظامی در آن کشور شده است.

هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به موضوعی جنجالی در پاکستان تبدیل شده و براساس برآوردهای انجام شده، این هواپیماها با بیش از ۱۰۰ پرواز در سال ۲۰۱۰ میلادی بالاترین میزان حملات نظامی را در پاکستان انجام داده اند.

تحقیق در مورد عملکرد هواپیماهای بدون سرنشین

بن امرسون، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل که تحقیق در مورد عملکرد هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی را برعهده دارد سخنان اخیر آقای اوباما را "گامی مهم در شفاف سازی" این مسئله توصیف کرد.

آقای امرسون افزوده استفاده از این هواپیماها "نشان دهنده چالشی واقعی در چارچوب حقوق بین الملل است."

تحقیقات آقای امرسون که از ژانویه سال جاری آغاز شده به بررسی ۲۵ حمله در پاکستان، افغانستان، یمن، مناطق فلسطینی و سومالی می پردازد.

آقای امرسون گفته است: "انتشار دستورالعمل های مربوط به توسل به زور در عملیات مقابله با تروریسم گامی مهم در شفاف‌سازی و پاسخگویی در این مورد است."

مطالب مرتبط