ده ها هزار شیعه بحرینی به اعتراض بست نشستند

Image caption شیخ عیسی قاسم یکی از روحانیان ارشد شیعه در کشورهای حاشیه خلیج فارس محسوب می شود.

ده ها هزار بحرینی در اعتراض به حمله به یکی از روحانیان ارشد شیعه کشور بست نشسته اند.

الوفاق بزرگترین گروه سیاسی مخالف دولت بحرین بعد از حمله شبانه به خانه شیخ عیسی قاسم از مردم دعوت کرده بود به این شکل اعتراض خود را به حکومت نشان دهند.

حمله به خانه این روحانی شیعه که هفته گذشته رخ داده بود بسیاری از شیعیان بحرین را خشمگین کرده است.

شیخ عیسی قاسم یکی از روحانیان ارشد شیعه در کشورهای حاشیه خلیج فارس محسوب می شود.

اکثریت مردم بحرین شیعه اند اما خاندان سلطنتی این کشور سنی مذهب است.

دولت سلطان حمد در پی به خشونت کشیده شدن اعتراضات سال ۲۰۱۱ در این کشور وعده اصلاحات داد اما منتقدان از جمله گروه وفاق می گویند نقض حقوق بشر و خشونت پلیس علیه معترضان ادامه دارد.

جاسم حسین یکی از اعضای ارشد الوفاق به بی بی سی گفت حمله به خانه شیخ عیسی قاسم به شدت برای مردم شیعه این کشور "توهین آمیز" بوده است.

به گفته آقای حسین، این روحانی شیعه پیروان زیادی دارد و "مردم از اینکه نیروهای امنیتی ساعت یک بعد از نیمه شب به خانه یکی از عالی رتبه ترین چهره های مذهبی کشور حمله کرده اند یکه خورده اند."

هنگام این حمله شیخ قاسم خانه نبوده است. گفته می شود نیروهای امنیتی اسنادی را از منزل او با خود برده اند اما کسی بازداشت نشده است.

بست نشینی روز جمعه در نزدیکی مسجد شیخ عیسی قاسم برگزار شد و یکی از ناظران این اعتراضات به بی بی سی گفت پلیس برای جلوگیری از ورود معترضان به محل اقدامی نکرده است.

الوفاق مردم را به اعتراضات مسالمت آمیز دعوت کرده بود و گزارشی از خشونت منتشر نشده است.

اوایل روز جمعه گروه های سیاسی سنی با انتشار بیانیه ای ملاقات شیخ قاسم با یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا را محکوم کردند.

به گفته این گروه ها این اولین ملاقات یک مقام عالیرتبه آمریکا با شیخ قاسم نشان دهنده موضع آمریکاست و "حمایت آمریکا از عملیات تروریستی در بحرین روز به روز بیشتر عیان می شود".

این گروه های سیاسی سنی و حامیانشان از مدت ها پیش مدعی اند شیخ قاسم به نمایندگی از ایران فعالیت می کند و مسئول ناآرامی ها در بحرین است.