'وحدت' آفریقایی‌ها ۵۰ ساله شد

Image caption نشست امروز اتحادیه آفریقا در آدیس‌آبابا

رهبران ۵۴ کشور آفریقایی امروز (شنبه، ۲۵ مه) پنجاهمین سالگرد تشکیل سازمان وحدت آفریقا را در اتیوپی جشن گرفته‌اند.

هیلمریم اسالن، نخست‌وزیر اتیوپی در مراسم بزرگداشت پنجاه سالگی این سازمان، از "خیز بلند و رو به جلو در مسیر یافتن آزادی برای آفریقایی‌ها" سخن گفت.

کسازانا لامینی زوما، رئیس اتحادیه آفریقا نیز هشدار داد که درگیری‌ها در این منطقه را تنها می‌توان با "اتحاد و انسجام" حل‌وفصل کرد و از بین برد.

پیشینه سازمان وحدت آفریقا که در سال ۲۰۰۲ میلادی به اتحادیه آفریقا تغییر نام داد، به دوره تلاش و جنگ ساکنان آفریقا با کشورهای استعماری باز می‌گردد.

این سازمان در سال ۱۹۶۳ میلادی در آدیس‌آبابا بنیان گذاشته شد. جشن امروز کشورهای آفریقایی نیز در همان سالنی برگزار شد که مذاکرات برای تشکیلش به نتیجه رسیده بود.

اتحادیه آفریقا در تعریف خط مشی‌هایی برای یافتن راه‌حل مشکلات داخلی کشورها موفقیت‌هایی داشته است، ولی منتقدان می‌گویند که این نهاد در سال ۲۰۱۲ میلادی، زمانی که شورشیان قدرت را در مالی در دست گرفتند، واکنش سریعی نشان نداده است.

اتحادیه آفریقا نیروهای صلحبان خود را به بوروندی و دارفور فرستاده و برای پایان دادن به درگیری‌ها به سومالی نیز نیرو اعزام کرده است.

صلح و آرامش

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز از چهره‌های شناخته‌شده حاضر در مراسم امروز در آدیس‌آبابا بود. او به نیروهای مسلح نیجریه هشدار داد که در مقابله با اسلامگرایان افراطی از نقض حقوق بشر خودداری کنند.

در عین حال، آقای کری از حق دولت نیجریه برای مقابله و از بین بردن گروه مسلح بوکوحرام دفاع کرد.

دنبال کردن روند برقراری صلح و آرامش، اصلی‌ترین هدف اتحادیه آفریقا بوده است.

اما گابریل گیت‌هاوس، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که اهداف دیگر اتحادیه آفریقا همچون داشتن قاره‌ای با درآمدهای متوسط و از بین بردن فقر و درگیری‌های منطقه‌ای همچنان رویایی دور به نظر می‌رسد.

خبرنگار ما اضافه می‌کند: هم‌اکنون ۶ کشور از ۱۰ کشوری که سریع‌ترین رشد اقتصادی را در دنیا دارند، آفریقایی هستند، اما گروه شفافیت بین‌المللی که در زمینه مقابله با فساد مالی فعال است، می‌گوید که نزدیک به نیمی از ۲۰ کشور جهان که بیشترین میزان فساد مالی را دارند، در آفریقا هستند.

مراکش تنها کشور آفریقایی غیرعضو اتحادیه آفریقاست. مقامات مراکش پس از بحث و اختلاف‌نظرهایی که درباره وضعیت منطقه صحرای غربی آفریقا به وجود آمد، از عضویت اتحادیه آفریقا خارج شدند.