وزیر دفاع آمریکا: باید بلای آزار جنسی از ارتش پاک شود

Image caption وزیر دفاع آمریکا می‌گوید آزار جنسی در ارتش، "یک خیانت اساسی" است

چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده، گفته است که "بلای آزار جنسی" باید از ارتش این کشور پاک شود.

آقای هیگل روز شنبه در دانشگاه افسری وست‌پوینت در ایالت نیویورک گفت: "آزار جنسی و تجاوز جنسی در ارتش، یک خیانت اساسی به سوگندهای مقدس و اعتبار نظامی است".

هفته گذشته در همین دانشگاه نظامی، یک گروهبان به عکس‌برداری و فیلم‌برداری مخفیانه از چند زن متهم شد.

طبق گزارش‌ها این عضو ارتش آمریکا در حال انجام وظیفه در این دانشگاه افسری معتبر از این زنان در توالت و در زمان‌های دیگری که لخت بوده‌اند، عکس و ویدئو گرفته است.

یک روز پیش از این هم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به مسئله آزار جنسی در ارتش این کشور اشاره کرده بود.

Image caption پنتاگون تخمین می‌زند که ۹۰ درصد از قربانیان آزار جنسی در ارتش آمریکا از شکایت صرف‌نظر می‌کنند

آقای اوباما در نطقی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه افسری نیروی دریایی این کشور گفت: "کسانی که مرتکب آزار جنسی می‌شوند، صرفا مرتکب یک جرم نشده‌اند. آنها اعتبار و انضباطی را تهدید می‌کنند که ارتش ما را قوی‌ترین ارتش جهان کرده. این افراد جایی در ارتش آمریکا ندارند."

'سالانه ۲۶ هزار نفر قربانی'

ده سال است که کمیته‌ای ویژه در ارتش آمریکا برای رسیدگی به این شکایت‌های مربوط به آزار جنسی تشکیل شده است.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، تلاش دارد با آزار جنسی در ارتش مبارزه کند؛ موضوعی که مقامات نظامی آمریکا خود آن را یک "پدیده شایع و همه‌گیر" خوانده‌اند.

مارتین دمپسی، فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، هم آزار جنسی در ارتش آمریکا را "یک بحران" خوانده و گفته است زنان عضو ارتش، رفته‌رفته از این که قرار است این مشکل حل شود، نا امید می‌شوند.

در عین حال گزارش‌هایی هم از آزار جنسی مردان در ارتش آمریکا منتشر شده است.

پنتاگون در تازه‌ترین گزارش خود درباره آزار جنسی گفته علیرغم تلاش برای مقابله با این پدیده در ارتش، آمار آزار جنسی در دو سال گذشته افزایشی ۶ درصدی داشته است.

پنتاگون تخمین می‌زند ۹۰ درصد از قربانیان آزار جنسی در ارتش ایالات متحده از طرح شکایت صرف‌نظر می‌کنند.

با در نظر گرفتن این عده که شکایت نمی‌کنند، برآورد می‌شود سال گذشته ۲۶ هزار نفر در ارتش آمریکا قربانی آزار جنسی بوده‌اند.

اقدام برای جلوگیری از دور زدن محاکمات

منتقدانی که معتقدند وزارت دفاع آمریکا به قدر کافی در این باره اقدام نکرده، می‌گویند آزار جنسی در ارتش آمریکا جرم تلقی نمی‌شود و در مواردی مقامات ارشد، جلوی تعقیب متهمان یا حتی محکومان را می‌گیرند.

در ماه‌های گذشته یک ژنرال نیروی هوایی آمریکا حکم یک سال حبس یکی از زیردستان خود را که بعد از محاکمه نظامی به جرم آزار جنسی محکوم شده بود، لغو کرد.

Image caption مسئول نیروی ویژه مقابله با آزار جنسی در نیروی هوایی آمریکا، در حال مستی به یک زن دست‌درازی کرد. جای چنگ‌های زن قربانی روی صورت این مقام ارتشی، معروف شد.‏

حدود دو هفته پیش مسئول نیروی ویژه مقابله با آزار جنسی در نیروی هوایی آمریکا، در حال مستی در یک پارکینگ در حوالی پنتاگون به پستان‌های یک زن دست‌درازی کرد.

جای چنگ‌های زن قربانی روی صورت این مقام ارتشی، در تصاویری که بعد از بازداشتش از او گرفته شد پیدا بود و با انتشار این تصاویر در رسانه‌های آمریکا، به نگرانی‌ها درباره آزار جنسی دامن زد.

دو نماینده مجلس آمریکا اخیرا طرحی داده‌اند که منجر به خلع مقام فرماندهانی می‌شود که با استفاده از موقعیت خود، احکام صادرشده در پرونده‌های آزار جنسی را لغو می‌کنند.

این طرح چهارشنبه گذشته در کمیسیونی در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد.

در هفته‌های گذشته، باراک اوباما هم خواستار قاطعیت در برخورد با این مجرمان نظامی شده بود.

آقای اوباما در این باره گفته بود: "اگر فهمیدیم کسی مرتکب آزار جنسی شده، باید دادگاهی شود، خلع درجه شود، محاکمه نظامی شود و از ارتش اخراج شود."

مطالب مرتبط