برزیل صدها میلیون دلار بدهی کشورهای آفریقایی را خواهد بخشید

Image caption دیلما روسف، رییس جمهور برزیل، در اجلاس اتحادیه آفریقا سخنرانی کرد

دولت برزیل گفته است که نزدیک به ٩٠٠ میلیون دلار بدهی کشورهای آفریقایی را خواهد بخشید یا ترتیبات بازپرداخت آنها را تسهیل خواهد کرد.

زامبیا، تانزانیا و کنگو-برازاویل از جمله ١٢ کشور آفریقایی هستند که از شرایط جدید سود خواهند برد.

هدف برزیل، هفتمین قدرت بزرگ اقتصادی جهان، از بخشودگی بدهی‌های کشورهای آفریقایی افزایش مراودات اقتصادی با آنهاست.

آمار رسمی منتشر شده در برزیل نشان می دهد که داد و ستد میان برزیل و آفریقا در طول ده سال گذشته پنج برابر شده است.

اعلام بخشودگی بدهی ها همزمان با سومین سفر دیلما روسف، رییس جمهور برزیل، به آفریقا در طول سه ماه گذشته صورت گرفته است. خانم روسف این بار برای حضور در اجلاس سران اتحادیه آفریقا به اتیوپی سفر کرده است.

توماس تراومان، سخنگوی رییس جمهور برزیل گفته است که قسمت عمده بدهی های کشورهای آفریقایی بخشوده خواهد شد و تنها بخش کوچکی از آن باقی خواهد ماند که شرایط بازپرداخت بدهی باقی مانده به نفع کشورهای بدهکار تسهیل خواهد شد.

بخش عمده این بدهی ها از دهه ١٩٧٠ میلادی باقی مانده بودند و در گذشته نیز به نفع کشورهای آفریقایی تمدید شده و یا میزان بهره وامها کاهش یافته بود.

آقای تراومان گفت که حفظ رابطه ویژه با آفریقا برای سیاست خارجی برزیل جنبه استراتژیک دارد.

ساحل عاج، گابون، گینه، گینه بیسائو، موریتانی، جمهوری دموکراتیک کنگو، سائو تومه و پرانسیپ، سنگال و سودان دیگر کشورهای آفریقایی هستند که از اعلام برزیل سود خواهند برد.

شرکتهای برزیلی در صنایع نفت و معادن در آفریقا سرمایه گذاری کرده و طرحهای عمرانی بزرگی نیز در دست دارند.

تجارت میان برزیل و آفریقا در سال ٢٠٠٠ معادل پنج میلیارد دلار بود ولی این رقم در سال ٢٠١٢ به بیش از ٢٦ میلیاد دلار افزایش یافت.

برزیل که نرخ رشد اقتصادی آن در سال جاری ٣.٥ درصد برآورد شده است، در ده سال گذشته ١٩ سفارتخانه جدید در کشورهای آفریقایی باز کرده است.

مطالب مرتبط