آمریکا ارسال اس- ۳۰۰ روس به دمشق را محکوم کرد

سیستم ضد موشکی اس۳۰۰
Image caption سیستم ضد موشکی اس۳۰۰، یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های ضدهوایی در جهان است

وزارت خارجه آمریکا انتقال سیستم دفاع ضد موشکی اس۳۰۰ روسیه را به دولت سوریه محکوم کرد.

پاتریک ونترل، سخنگوی وزارت خارجه آمریکاگفته است: "ما همواره گفته‌ایم با ادامه ارسال سلاح به حکومت سوریه توسط روسیه مخالفیم و آن را محکوم می‌کنیم، و این شامل همه انواع سلاح‌ها می‌شود."

آقای ونترل تاکید کرده است که واشنگتن مخالفت خودش را صریحا با روسیه در میان گذاشته است.

روسیه پیشتر اعلام کرده بود تصمیم معوق شده تحویل سیستم ضد دفاعی اس ۳۰۰ را به حکومت سوریه عملی خواهد کرد.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه پیشتر گفته بود قرارداد فروش این سلاح‌ها چند سال پیش میان کشورش و دولت سوریه امضا شده بود و باید عملی شود.

آقای ریابکوف در عین حال تاکید کرده بود ارسال این سیستم موشکی پیشرفته "عامل ثبات‌دهنده‌ای" در بحران سوریه است و مانع از مداخله خارجی در بحران سوریه می‌شود.

نماینده روسیه در سازمان ناتو نیز گفته تحویل این سیستم به سوریه در چارچوب قوانین بین‌المللی صورت می‌گیرد. او گفته است که سیستم دفاع ضد موشکی اس ۳۰۰، سلاحی دفاعی است.

موشک‌های اس۳۰۰ یکی از پیشرفته‌ترین موشک‌های ضدهوایی در جهان است که علاوه بر هواپیماها، می‌تواند موشک‌های بالستیک را هم بزند.

این موشک کم و بیش با سیستم موشکی پاتریوت آمریکا قابل مقایسه است که ناتو در ترکیه نصب کرده و از این کشور در برابر سوریه محافظت می‌کند.

مخالفت اسرائیل

Image caption اسرائیل می‌گوید سوریه می‌تواند با موشک‌های اس۳۰۰، هواپیماها را بر فراز فرودگاه بن‌گورین هدف بگیرد

اسرائیل هم پیش‌تر نگرانی خود را از این مساله ابراز کرده و گفته بود که امیدوار است دولت روسیه حساسیت‌‎هایش را در نظر بگیرد.

مقامات اسرائیلی ابراز نگرانی کرده اند که این سلاح‌ها در اختیار ایران یا حزب‌الله لبنان قرار گیرد.

یووال استاینیتز وزیر اطلاعات و امور استراتژیک اسرائیل در این باره گفته است که موشک‌های مورد اشاره، می‌تواند خطری برای هواپیماها در آسمان اسرائیل باشد.

او گفته است: "اس۳۰۰ فقط یک سلاح دفاعی نیست بلکه در مورد ما سلاحی تهاجمی است. چون با برد ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر می‌تواند به هواپیماها بر فراز فرودگاه بن‌گوریون در منطقه تل‌آویو حمله کند."

بعضی تحلیلگران می‌گویند که تایید صادرات این سلاح‌ها به سوریه می‌تواند معادلات را در بحران این کشور تغییر دهد.

آنتونی کوردسمن از مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی می‌گوید این کار عملا می‌تواند فرآیند کنفرانس صلح را بی‌اثر کند و اسرائیل را به مناقشه سوریه بکشاند.

خبرنگاران بی‌بی‌سی می‌گویند گزارش‌هایی در دست است که مسکو خودداری از تحویل این سلاح‌ها را به تعهد اسرائیل برای توقف حملات هوایی بیشتر علیه سوریه، مشروط کرده بود.

موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، گفته است سیستم اس۳۰۰ هنوز برای ارسال به سوریه از خاک روسیه خارج نشده است.

او گفت: "امیدوارم که خارج هم نشود و اگر خدای نکرده به سوریه برسد، ما می‌دانیم با آن چه کنیم."

یک روز پس از لغو تحریم تسلیحاتی شورشیان سوریه

Image caption مخالفان بشار اسد از لغو منع ارسال سلاح برای شورشیان این کشور ابراز خشنودی کرده‌اند

یک روز پیش از اعلام تصمیم روسیه، اتحادیه اروپا به رغم مخالفت برخی کشورهای عضو، تحریم تسلیحاتی علیه شورشیان سوریه را لغو کرد.

فرانسه و بریتانیا از مدت‌ها پیش خواهان لغو این تحریم‌ها بودند، اما چندین کشور دیگر از جمله اتریش با این اقدام به‌شدت مخالف بودند.

این کشورها گفته‌اند که ارسال سلاح به شورشیان باعث بدتر شدن اوضاع خواهد شد.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این مساله را که این اتحادیه تحت فشار شدید بریتانیا و فرانسه این تحریم‌ها را لغو کرده، رد کرده است.

دولت روسیه در واکنش به این اقدام اتحادیه اروپا گفته است که لغو این تحریم‌ها به فرصت‌ها برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی برای صلح در سوریه لطمه می‌زند.

تحریم‌های اتحادیه اروپا در حال حاضر لغو شده، اما به نظر نمی‌رسد که تا پیش از ماه اوت امسال سلاحی در اختیار شورشیان مخالف بشار اسد قرار داده شود.

مخالفان بشار اسد از این اقدام اتحادیه اروپا ابراز خشنودی کرده‌اند.

در بحران سوریه که ریشه‌های آن به اعتراضات عمومی سال ۲۰۱۱ علیه حکومت بشار اسد برمی‌گردد، بیش از ۸۰ هزار نفر کشته و یک و نیم میلیون نفر آواره شده‌اند.

مطالب مرتبط