حقوقدان شیعه پاکستانی و دو فرزندش قربانی ''خشونت فرقه‌ای' شدند

وکیل مقتول
Image caption کوثر ثقلین همراه او پسر نوجوانش به ضرب گلوله مهاجمان مسلح کشته شد

در ادامه درگیری های فرقه‌ای در پاکستان، یک حقوقدان پاکستانی و دو پسرش به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شده‌اند.

روز سه شنبه، ۷ خرداد (۲۸ مه)، پلیس شهر کراچی، مرکز ایالت سند پاکستان، اعلام کرد که در حمله مهاجمان مسلح، کوثر ثقلین عباس، وکیل دادگاه عالی ایالتی، همراه با دو پسر دوازده ساله و چهارده ساله اش به قتل رسیدند.

کوثر ثقلین شیعه بود و به گفته رئیس پلیس کراچی، به نظر می‌رسد که حمله روز سه شنبه انگیزه فرقه‌ای داشته است.

این حمله هنگامی روی داد که این حقوقدان پاکستانی فرزندانش را به مدرسه می برد و مهاجمان مسلح که سوار موتور سیکلت بودند به اتومبیل او نزدیک شدند و سرنشینان آن را به گلوله بستند.

در نتیجه این تیراندازی، دو پسر کوثر ثقلین در محل کشته شدند و خود او هم که به شدت زخمی شده بود، پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.

لشکر طیبه، یک گروه غیرقانونی از اسلامگرایان تندرو، مسئولیت قتل این حقوقدان را برعهده گرفته است.

حقوقدانان ایالت سند در اعتراض به ترور همکاری خود و به منظور سوگواری، دست در روز سه شنبه دست از کار کشیدند.

شهر کراچی با هجده ملیون جمعیت ازمراکزاصلی تجاری و صنعتی پاکستان است اما در چند دهه اخیر، شاهد شدت گرفته خشونت های فرقه‌ای و سیاسی بوده است.

شیعیان پاکستان حدود ۲۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و در چند دهه اخیر، گروه‌های تندرو سنی و شیعه مرتکب اقدامات خشونت آمیز علیه یکدیگر شده‌اند.

برخی منابع پاکستانی گفته‌اند که این گروه ها با کشورهای رقیب خارجی ارتباط دارند و از سوی آنها حمایت می‌شوند.

به خصوص در چند ماه گذشته، حمله به شیعیان شدت گرفته و در ماه مارس، انفجار یک اتومبیل بمب‌گذاری شده در محله شیعیان کراچی، پنجاه نفر را کشت.

مجلس وحدت مسلمین، که یک حزب سیاسی شیعیان پاکستان است، گفته است که طی شش ماه گذشته، چند صد تن از شیعبان از جمله تعدادی از حقوقدانان شیعه، در عملیات تهاجمی، به قتل رسیده‌اند.

مطالب مرتبط