سه نظامی لبنانی در نزدیک مرز با سوریه کشته شدند

آواره سوری
Image caption حمله به نظامیان لبنانی در یکی از نقاط تجمع آوارگان سوری روی داد که پیشتر هدف حمله هوایی قرار گرفته بود

در حالیکه مخالفان حکومت سوریه از وقوع کشتار دیگری در این کشور خبر داده‌اند، به گزارش منابع خبری سه نظامی لبنانی در نزدیکی مرز با سوریه کشته شده‌اند.

روز سه شنبه، ٧ خرداد (٢٨ مه)، گزارش شد که افراد مسلح ناشناس به سوی یک پاسگاه ایست و بازرسی ارتش لبنان واقع در نزدیکی شهرک مرزی عرسال در شرق دره بقاع تیراندازی کردند که در اثر آن، دو سرباز لبنانی کشته و یک نفر دیگر زخمی شد.

براساس این گزارش، فرد زخمی هم پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.

این پاسگاه در نزدیکی مرز لبنان با سوریه واقع است و مهاجمان که با یک دستگاه اتومبیل به آن نزدیک شده بودند، پس از تیراندازی به سوی نظامیان لبنانی، به آن سوی مرز گریختند.

منطقه مرزی اطراف عرسال از مناطقی است که مخالفان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برای رفت و آمد افراد و قاچاق اسلحه به داخل سوریه از آن استفاده می‌کنند.

در شهرک عرسال و مناطق اطراف آن شمار قابل توجهی از بیجاشدگان سوری اقامت دارند و در ماه مارس، گزارش‌هایی از حمله هوایی ارتش سوریه به هدف‌هایی در این منطقه انتشار یافت.

شهر عرسال پیش از این هم شاهد درگیری بین نظامیان لبنانی و افراد مسلحی بوده است که گفته می‌شود با گروه های مخالف حکومت سوریه مرتبط هستند.

Image caption کشته شدن عضو حزب الله در درگیری با مخالفان اسد این گروه را رسما وارد جنگ سوریه کرده است

در ماه فوریه سال جاری، چهار سرباز لبنانی و دو شبه نظامی مسلح در تبادل آتش بین دو طرف در نزدیکی عرسال کشته شدند.

ناآرامی‌های سیاسی سوریه از بیش از دو سال پیش با برگزاری تظاهرات اعتراضی آغاز شد و به تدریج، به یک جنگ داخلی تمام عیار تبدیل شده است.

در ماه‌های اخیر، با ورود اسلامگرایان سنی تندرو به صحنه عملیات نظامی علیه حکومت سوریه، که در دست اقلیت پیروان آئین علوی است، در برخی مناطق شکل یک درگیری فرقه‌ای را به خود گرفته است.

همچنین، با جهت‌گیری کشورهای منطقه به نفع یکی از دو گروه، بیم آن می‌رود که در صورت ادامه این درگیری، دامنه جنگ به کشورهای همسایه به خصوص لبنان هم کشیده شود.

خطر گسترش جنگ و کشتار جدید

روز یکشنبه، دو فروند موشک به هدف‌هایی در بخش عمدتا شیعه نشین جنوب بیروت، پایتخت لبنان، اصابت کرد که در نتیجه آن، چند نفر زخمی شدند.

پیش از آن، سید حسن نصرالله، رهبر جنبش حزب‌الله، که یک گروه شیعه تحت حمایت حکومت ایران است، در سخنانی تایید کرده بود که این گروه به طور مستقیم در جنگ داخلی سوریه دخالت دارد در حالیکه گزارش‌هایی از مشارکت آنان در جنگ بین نیروهای دولتی سوریه و مخالفان در شهر القصیر، در نزدیکی مرز دو کشور انتشار یافته است.

تا آن زمان، حزب الله و دولت ایران اظهارات مقامات غربی و مخالفان حکومت سوریه در مورد حمایت مستقیم مالی و نظامی از ارتش سوریه در مقابله با مخالفان را تکذیب می‌کردند.

Image caption رسانه های سوریه پیشتر از موفقیت ارتش در "پاکسازی" محل وقوع "کشتار" جدید خبر داده بودند

روز سه شنبه منابع وابسته به مخالفان حکومت سوریه وقوع یک مورد دیگر کشتار جمعی غیرنظامیان را گزارش کردند که به نظر می رسد دارای ماهیتی فرفه‌ای است.

چند هفته پیش، دولت سوریه از "پاکسازی" شهرک‌های بانیاس و البیضا واقع در سواحل دریای مدیترانه خبر داد و گفت که نیروهای دولتی صدها تن از مخالفان مسلح حکومت را کشته‌اند.

روز سه شنبه، فعالان مخالف حکومت سوریه با استناد به اظهارات شاهدان عینی و نوارهای ویدیوئی، گفتند که این دو منطقه شاهد یکی از وخیم‌ترین موارد کشتار غیرنظامیان به دست نیروهای دولتی بوده است.

به گفته آنان، نیروهای دولتی طی چند روز، بیش از دویست نفر از جمله شماری زن و کودک را کشتند و اجساد آنان را در خیابان‌های محل رها کردند. ظاهرا قربانیان این کشتار از اکثریت مسلمانان سنی بودند.

درخبری دیگر در مورد سوریه، دولت ایران نسبت به تصمیم اتحادیه اروپا برای لغو تحریم تسلیحاتی سوریه به منظور امکان ارسال اسلحه برای مخالفان حکومت آن کشور واکنش نشان داده است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفته است که این اقدام مانع از موفقیت تلاش برای حل بحران سوریه از طریق مذاکره می شود.

مقامات ایران همواره بر حل بحران سوریه از طریق مذاکره تاکید داشته اند مشروط بر اینکه چنین راه حلی شامل ادامه حکومت بشار اسد باشد.

مطالب مرتبط