نفر دوم طالبان پاکستان در حمله هوایی آمریکا کشته شد

تظاهرات علیه هواپیماهای بدون سرنشین
Image caption حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی با مخالفت شدید در داخل پاکستان مواجه بوده است

ولی الرحمان، یک فرمانده ارشد طالبان پاکستان در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی کشته شده است.

منابع اطلاعاتی پاکستان روز چهاشنبه ٨ خرداد (٢٩ مه) گزارش کردند که در ساعات اولیه بامداد به وقت محلی، یک فروند هواپیمای بدون سرنشین خانه‌ای را در نزدیکی شهر میرانشاه، واقع در شمال غرب آن کشور، هدف قرار داد که در نتیجه آن دست کم شش نفر کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

محمد وزیری خبرنگار بی بی سی فارسی در پاکستان می گوید که ولی الرحمان، یکی از افرادی که در حمله روز چهارشنبه هواپیماهای بدون سرنشین کشته شده نفر دوم تحریک طالبان پاکستان است.

آمریکا برای کشته شدن ولی الرحمان جایزه ۵ میلیون دلاری تعیین کرده بود.

همچنین یکی از دیگر کشته شدگان، نصیرالدین، از فرماندهان طالبان در منطقه وزیرستان جنوبی بوده و سایر کشته‌ها و زخمی‌های این حمله هم از شبه نظامیان طالبان پاکستان بوده‌اند.

هنوز منابع طالبان پاکستان در مورد این گزارش اظهار نظری نکرده‌اند.

حمله اخیر یک هفته پس از آن گزارش می‌شود که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، دستور العمل جدیدی را برای امنیت بیشتر عملیات هواپیماهای بدون سرنشین و هدف‌گیری این عملیات صادر کرد.

طبق این دستور العمل، عملیات هواپیماهای بدون سرنشین تنها در صورتی مجاز است که نتیجه آن، مقابله با تهدیدهای امنیتی علیه آمریکا بوده و پیش‌بینی‌ لازم برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان نیز صورت گرفته باشد.

عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی علیه هدف‌هایی در داخل خاک پاکستان یکی از موضوعات بحث برانگیز در جریان رقابت‌های انتخابات پارلمانی اخیر پاکستان بوده است و وزارت خارجه آن کشور با صدور اطلاعیه‌ای، حمله اخیر را "تجاوز به حاکمیت ملی" پاکستان توصیف و آن را محکوم کرده است.

حمله اخیر همچنین در شرایطی روی داده که نواز شریف، رهبر حزب مسلم لیگ، با کسب بیشترین شمار کرسی‌ها در پارلمان فدرال پاکستان، مامور تشکیل کابینه جدید این کشور شده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در پاکستان می‌گوید که عملیات روز چهارشنبه می‌تواند پیامی از سوی آمریکا برای دولت جدید پاکستان باشد حاکی از آن که ایالات متحده همچنان به این گونه حملات ادامه می‌دهد مگر این که دولت پاکستان مراکز تجمع گروه‌های اسلامگرای تندرو را از میان ببرد.

دولتهای ایالات متحده آمریکا و افغانستان معتقدند که شورشیان طالبان با برخورداری از محل‌های امن در داخل خاک پاکستان عملیات خود در افغانستان را سازماندهی می‌کنند و نهادهای امنیتی پاکستان نیز اقدام موثری علیه آنان صورت نمی‌دهند.

مطالب مرتبط